Yıldız Makedonya’da dolgun sünnet şöleni düzenlendi

Yıldız Makedonya’nın başkenti Üsküp’te dolgun sünnet şöleni gerçekleştirildi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Üsküp Çayır Belediyesi ve El Hilal Yardımlaşma Derneğinin aksiyon birliğiyle Üsküp Kalesi’nin önünde 250 yavru için sünnet töreni tertip edildi.

Kur’an-ı Bonkör okunmasıyla başlayan törene, Bursa Büyükşehir Şehremaneti Başbuğ Vekili Şaban Fethi Şans, Çayır Belediyesi Sekreteri Faruk Nevzadi, El Alem Derneği Başkanı Behicuddin Şehabi’nin yanı sıra muhtelif hava ve kuruluşların temsilcileri, sünnet edilen çocuklar ve aileleri katıldı.

Nasip, burada yaptığı konuşmada, 2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti Bursa’nın Şehremini Alinur Lüle Taşı adına katılımcıları selamladı.

“Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak size kapımız ve gönlümüz rastgele zaman zahir” diyen Nasip, lüzumlu bölgede yaptıkları kültürel faaliyetler gerekse üstelik yenileme çalışmalarıyla tıpkı tarihe şehadet etmenin onur ve gururunu yaşadıklarını belirtti.

Sünnet merasimine destek veren herkese teşekkür fail Kader, “Biz sizlerin yanındayız. Hem Bursa Büyükşehir Belediyesi adına hem de Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la alay malay her ahit yanınızdayız.” diye konuştu.

Şehapi, Bursa Büyükşehir Belediyesine destekleri amacıyla teşekkürname ederek, ülkenin değişik şehirlerinden 250 çocuğu bu sene sünnet ettiklerini kaydetti.

Şehabi, “Bittabi kim çocuklara yapılan bu faaliyetin toplumsal boyutu büyüktür. Fakat giydikleri bu kıyafetler geleneklerimizi, buradaki örf adetlerimizi, düğün şenliklerimizi canlandırmakta önemli tıpkısı yardım sunmaktadırlar.” dedi.

Çayır Belediyesi Sekreteri Faruk Nevzadi da bu etkinlikte bulunmaktan ve buna bindi vermekten duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Gelecekte da destek vermeye devam edeceklerini aktaran Nevzadi, “Bursa şehriyle yıllardır teşrikimesai içerisindeyiz. Kendilerine alımlı çalımlı geldin diyoruz. Bu aktiflik gerek insani gerekse birlikte dini, kültürel, toplumsal ve bir zamanda keyif yönünden haddinden fazla boyutlu aynı etkinliktir.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin Üsküp Büyükelçiliği Ilmek Hizmetleri Müşaviri Mustafa Mesten ise sünnetin önemine değindiği konuşmasının arkası sıra çocukların sünnet duasını yaptı.

Ülkede bire bir festivale karışmak amacıyla Üsküp’te kâin Fatih Erkoç Laf Akademisi Türk Görüşme Müziği Korosu dahi tören kapsamında hayalet aldı.

Tören kapsamında ilahi okundu, halkiyat grupları birlikte el oyunları gösterisi sundu.

Share: