Yozgatlı İsmail Ateş Parçası, Zooloji İçin Yaptığı Tongurdakları Yurdun Temas Yöresine Gönderiyor

Yozgat’ta 50 yıl derrace tamirciliği yaptıktan sonra zooloji amacıyla ahali yapımı “tongurdak” ve çan üretmeye başlayan becerikli İsmail Kuraner, bunları 50 civarında ile gönderdiğini söyledi. Tongurdaklar, boyunlarına bağlandığı hoşur ser ve büyükbaş hayvanların doğada kaybolmalarını önleyerek, çobanın sürüyü arama etmesini sağlıyor.

Yozgat’ta 1968 yılından itibaren çiftteker tamirciliği yaparak geçimini sağlayıcı İsmail Kuraner (62), gereksiz zamanlarda yaptığı ahşap oymaların ardından süs eşyaları üretimi, maketler üstelik yapıp, pazara sundu. Sonuç yıllarda ise, yaylarda otlatılarak beslenilen hayvancılığın bulunmayan olması nedeniyle zamanında dizi üretimlerin yapıldığı hayvanlara takılan tongurdak, kampana ve zil imalatına başlayan Kuraner, evvel Yozgat’tan mevrut talepleri karşılamaya başladı, demincek yurdun değişik bölgelerinden üstelik ısmarlama aldığını söyledi.

“BUNUN SESİ 5 KİLOMETRE GARANTİ”

Kuraner, yaptığı çanların 10 kilometre uzaklıktan duyulduğunu, çanına göre günden iki üç sunum yapabildiğini, siparişlere yetişmeye çalıştığını aktardı. Yozgat genelinde yemeden içmeden kendisinin kampana ürettiğini tabir eden Kuraner, bir nice meslekte olduğu kadar kendisinin üstelik çırak yetiştirme şansının olmadığını, kişi çocukları dahil çoğu kişinin el sanatlarını seçmediğini söyledi. Kuraner, “Bisikletciliği bıraktık el sanatlarına daldık. Ondan sonra koyun tongırdaklarına başladık. Bunları ego Türkiye’nin rastgele tarafına gönderiyorum, Yozgat dövmesi Türkiye’da bir tane. Bunun sesi 5 kilometre garanti ama 10 kilometreden sesi dirimsel” dedi.

“BUNDAN 10 PARÇA TAK CANAVAR SELAM VERMEZ”

“Bunu meraklısı ayrı aynı şeydir. Bu ülfet düşmanlıktır. Dostuna ayrı aynı selam, düşmanı ayrı ayrımsız esenleme şimşekli fener bu ses” diyen Kuraner, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bunlar çobanı ayıktırır. Çoban tongırdak dinlemez dinletir. Bu çok uzaklara harcama. Ayrımsız da bunun yanına canavar gelmez. Bundan 10 parça tak canavar selam vermez. Canavar banko koyunun düşmanı. Bunun sesinden huylanır ama amade yapımlar bağımlı ki 300 metrelik demiyorum. Bu 5 kilometre garanti diyorum. Bu yavru oyuncağı değil. Bu Türkiye’dahi biricik olan görüşme, takkadak çekiç ile yapılır bu. Presi namevcut yalnız çekiç. Onun için Türkiye’birlikte benimki gibi yazıp de 5 kilometre garanti hiç kimesne diyemez çünkü tartısı mahsus bunun. Benim yaptığım hafif evet. Punto kaynağımız var, onula yaparız. Türkiye’birlikte tek diyorum, interneti gez kimse yazamaz, 5 kilometre güvence diyerek. Yarmak büyük, herkes yapıyor amma yazamaz. Bu Yozgat dövmesidir.”

Share: