Yozgat’ta gençler amacıyla “İş fikirleri yarışması” düzenleniyor

Genç istihdamını çoğaltmak ve gençlerin fikirlerini yatırıma yöneltmek amacıyla yapılan “İş fikirleri yarışması” protokolü, Yozgat Valiliği, Yozgat Belediyesi, Ilımlı Anadolu Kalkınma Ajansı ve Bozok Üniversitesi beyninde imzalandı.

Valilikte yapılan imza töreninde konuşan Ilbay Nurlu Polat, ödüllü yarışmanın ulusal bazda olacağını yatırımların Yozgat’a yapılacağını söyledi.

Yarışmaya başvuruların zaman başladığını anlatım eden Çelik, “Başvurular internet ortamından alınacak, ocak ayında değerlendirmeler yapılacak. Gücük Ay ayında bile referans özne gençlere projelerini geliştirmeleri amacıyla proje hazırlama eğitimleri verilecek.” dedi.

Çelik, konkur böylece bir numara olan proje sahibine 40 bin, ikinciye 30 bin, üçüncüye 20 bin teklik ihsan verileceğini, yarışmaya 18-35 yaş gençlerin katılacağını belirtti.

Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ dahi projenin ömre bedel olması dileğinde bulundu.

Mutedil Rum Kalkınma Ajansı Umumi Sekreteri Ahmet Emin Kilci ise 2022 ve 2023 yıllarında kalkınma ajanslarının emek temasının “Tendürüst İstihdamı” olduğunu belirterek, “Bu yarış sonucunda sunulan aksiyon fikirleri arasından yer kalburüstü olanları mutlak jüri tarafından seçilerek, bire bir prototipe dönüştürülmesi amacıyla malzeme ve hizmet alımları kalemlerinde mal desteği sağlanacaktır. Antrparantez başarılı bulunan müteşebbis adaylarına İŞGEM veya Bozok Teknopark’ta firmalarını bina etmek ve girişimlerini başlatmak istemeleri halinde lazım destekler sunulacaktır.” diyerek konuştu.

Konuşmaların ardından hisse senedi fikirleri yarışmasının protokol imzalandı.

Share: