Yük Zindanlarına hayran artan ziyaretçiler, içindeki pisliğe reaksiyon gösterdi

Angarya Zindanlarına hayran mütezayit ziyaretçiler, içindeki pisliğe reaksiyon gösterdi

MARDİN – Mardin’dahi ziyaretçilerini kendine hayran bırakan Abra Antika Kenti ve el arasında “zindan” namına aşina sarnıçlar, ziyaretçiler eliyle beğenilirken, karışık olmasına tepki gösterildi.

Mardin’e 30 kilometre uzaklıkta mevcut Angarya Mahallesi’nde meydan alan ve tarihte Üst Mezopotamya’nın sunu cesim yerleşme yerlerinden olan Angarya Antik Kenti’nde 1500 yıllık dolgun mezarın birlikte değişik yapılar bulunuyor.

6. yüzyılda Bizans İmparatorluğu’nun Doğu’daki akıbet kalesi yerine akseptans edilen Denge ve çevresi, o periyot savaşların bildirme dokunaklı olduğu kesim olduğundan 18 metre uzunluğunda ve 3 metre kadar surlarla çevrilerek ayrımsız savunma sistemi oluşturuldu. O dönemde yaklaşık 40 bin nüfusun barındığı kentin akarsu ihtiyacı de yapılan sarnıçlar eliyle giderildi. Bizans İmparatorluğu dönemine ilgilendiren yapıların bulunduğu alanda yapılan kazı çalışmalarında bu sarnıçlar birlikte ortaya çıkarıldı.

Halk arasında “zindan” adına adlandırılan binlerce metreküp akarsu alma kapasitesine topluluk su sarnıcının, derinlik bakımından İstanbul’bile mevcut ve 6. asır Bizans dönemi eseri olan Yerebatan Sarnıcı’ndan 6 metre elan derin olduğu uzmanlar eliyle belirlendi. Kentte ziyarete gelen vatandaşlar, yapılara hayran kalırken, yapıların saf kullanılmaması ve sulu olmasına da aksülamel gösterilerek yetkilere ve yerel halka çağrıda bulunuldu.

“Eksantrik ülkelerde 50-100 yıllık kalıntılarına gözleri kabilinden bakıyorlar”

Ankara’dan gelen ziyaretçilerden Erkan Yıldırım, arkadaşlarıyla Mardin ve arkası sıra Abra Antik Kenti zindanına geldiklerini söyledi.

Haddinden Fazla iyice yerler olduğunu değerlendiren Saika, “Mimarisi eksiksiz. Ama nedense insanlarımız bakmıyor. Yerlerde kağıt parçaları, pislikler, eyvah. O büyüklüğünde güzel yerlerimiz var hiçbir şekilde değerini bilmiyoruz. Adamların (Avrupa) 50-100 yıllık kalıntıları var gözü üzere bakıyorlar. Bizde seçme yerde gündüz akıyor ama hiçbir şekilde bakmıyoruz. Biri orada ateş yakmış, biri yere izmarit atmış. Yazık!” ifadelerinde bulundu.

“21 yüzyılda bu mimariyi çıkarmak çok yumruk”

Niğde’den mevrut ziyaretçilerden Adviye Yüksel ise eşinin Mardin’birlikte görevli olduğunu, hem onu fethetmek üzere, hem birlikte kentti gitmek üzere geldiğini rapor etti. Gelişigüzel şeyin haddinden fazla güzel olduğunu dile getiren Yüksel, “Mükemmellik yerler. Haddinden Fazla hoşuma gitti. Amma beş altı geçmiş beyefendinin dediklerine katılıyorum. Keşki tarihimize daha iyi ehil çıkabilsek. Temas şeyi elan evire çevire değerlendirebilsek, rastgele yeri elan bozulmamış tutabilsek. İnsanlar elbette böyle benzeri özdek yapmışlar. Elleriyle elbet işlemişler? 21 yüzyılda bu mimariyi ihata etmek haddinden fazla el. Sunu ufak tıpkısı sallantıda eskimemiş binalar yıkılırken bunlar yüzyıllardır ayakta kalması iri benzeri kader bence, tarihimiz ve ülkemiz üzere” diye niteleyerek konuştu.

Yetkilerin buralara ehil çıkmasını istediğini nâkil Yüksel, sözlerini şöyle tamamladı.

“Geçmişimize eş çıkalım, çocuklarımıza evire çevire bir yurt bırakalım”

“Bunların değerlendirilmesini isterim. Kasaba halkının bile burayı elan akman, elan iyice tutmasını isterim. Seçme husus mal almak değil, tarihi ve eski henüz kocaman. Geçmişimize sahip çıkabileceğiz kim, geleceğimize yatırım yapalım, çocuklarımıza domuzuna bire bir vatan bırakalım.”Share: