Yüksel Özkan: Balkan Camiası Adına, Atatürk’ün Güç Ettiği Cumhuriyet’i Ne Pahasına Olursa Olsun Koruyacağız

Balkan Göçmenleri Firez ve Dayanışma Derneği’nin (BALGÖÇ) İzmir’bile düzenlediği 9. Balkan Şenliği’ne katılan CHP Balkan Masası üyesi ve Bursa Saylav Yüksel Özkan, “Biz, Balkan camiası yerine seçme antlaşma iki semavi gözün bize çizdiği yolda yürüdük, yürümeye da bitmeme edeceğiz. Atatürk’ün güç ettiği Cumhuriyet’i ne pahasına olursa olsun koruyacağız” dedi.

Gaziemir Sarnıç Piknik Alanı’nda güzeşte akşam ezanı planlı 9. Balkan Şenliği’hangi, CHP Balkan Masası üyesi ve Bursa Mebus Yüksel Özkan’ın yanı sıra CHP İzmir Mebus Kamil Okyay Sındır, Gaziemir Belediye Başkanı Halil Ardıl, Menderes Belediye Başkanvekili Erkan Özkan, BALGÖÇ Başkanı Abdürrahim Nursoy, CHP İzmir Balkan Masası sorumlusu Heybet Kötü, Buca Belediyesi Komutan Yardımcısı ve Balkan Masası sorumlusu Hazar Özreçber ile yurttaşlar katıldı.

Halk oyunları gösterilerinin birlikte yapıldığı şenlikte, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun selamını ileterek konuşmasına başlayan Yüksel Özkan, şunları söyledi:

“Pandemiden bilahare esasen cümbüş içindeyiz. Bu irtibat ve beraberlik, hoppadak İzmir’e ve ülkemize değil, Balkanlar’a üstelik bir mesajdır. Adalet ve Özgürlükler Partimizin uğrunda şişman sınav var; 2 Ilk Teşrin… Temas zaman olduğu üzere Bulgaristan’üstelik etkili, çifte vatandaşlığı mevcut yüz binleri bulan kardeşlerimiz tercihlerini kullanacak. 2 Ilk Teşrin’den bilahare Bulgaristan’daki politik belirsizlik ortadan kalkacaktır. Dallı Güllü tıpkısı politik temsiliyet sonrası hükümette açacak bir fırka olacağından şüphemiz namevcut. Bütün beraber benzeri hedef belirledik. Bu amaç, bize ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün politik vasiyetidir. Bu bile Türk dünyasının birliği ve beraberliğidir. Buna ihtiyacımız var.”

BRONZ SOYER’E BINDI VERDİ

İzmir’in kurtuluşunun 100. yılı kutlamalarındaki konuşması AKP yöneticileri aracılığıyla eleştirilen Bronz Soyer’e destek veren Yüksel Özkan, konuşmasına şöyle devam etti:

“İzmir’in kurtuluşunun 100. yılını coşkuyla kutladık. Kentlerin kurtuluşunun kutlanmasının doğru olmadığını, ‘İzmir’in kurtuluşunda mermi mu sıkıldı’ diyen tıpkısı şahsiyeti Türkiye Şişman Ulus Meclisi Başkanı yaptık. Yetmedi, yıllardır Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’e küfreden, ‘Keşke Palikarya galip gelseydi’ diyen tarihçinin ayağına gittik. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Diyanet’in başkanı, bu zatı görüşme etti. Ölümünden sonraları edepsizcesine martir kanlarıyla yıvışık şike bayrağımızı tabutuna sardık. Bu zihniyeti kınıyorum. Çünkü biz, Balkan camiası kendisine temas ahit çift semavi gözün bize çizdiği yolda yürüdük, yürümeye üstelik bitmeme edeceğiz. Kişi ettiği Cumhuriyet’i hangi pahasına olursa olsun korumaya devam edeceğiz. Çanakkale Zaferi’nde beniz binlerce martir verdik. ‘Çanakkale geçilmez’ dedik. Ne eyvah kim elan sonradan İstanbul işgal edildi. İşgal güçlerinin gemileri Dolmabahçe’nin karşısına çipo attığında buna ağızsız küsurat çevreler ve Osmanlı Bandosu, kendisini Fatih Şehriyâr Mehmet zanneden Fransız generaline esenleme verdi. Atı ürktü diyerek ‘Sus’ diyen bu can, Osmanlı Bandosu’nu susturdu. Bu çevreler, tavassut ve gaflet zarfında değil miydi? Al içre değil miydi? İzmir’in kurtuluşunun 100. sene kutlamalarında Büyükşehir Belediye Reisi’mızın sözlerini çarpıtıp bundan politik rant umanlar beyhude uğraşmasın. Boşuna içtimai medyada trolleri ile kampanya düzenlemesin. Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk, büyük tıpkı öfke ortamında o gemilerin arasından geçerken yaverine der ki ‘Biz Çanakkale’birlikte yüz binlerce şehidi bunun için mi verdik, geldikleri gibi gidecekler’. Olur, geldikleri kabil gittiler. Koşarak, kaçarak gittiler.

“ATATÜRK ARZ BALABAN HEMŞERİMİZ”

Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk, Bursa işgal edildiğinde kürsüye siyah benzeri antik koyar. Bursa işgali ortadan kalkana büyüklüğünde bu çarliston marka ortadan kalkmaz. Bize siyasi vasiyeti olan, emaneti olan Cumhuriyet’imizin tamam değerlerine yıllardır ehil çıktık. Osmanlı cephelerinde birçok yerde savaşmış, Halas Savaşı’nda savaş vermiş İsmail Çavuş’un torunu olarak sizlere sesleniyorum. ‘Atatürk ayrımsız Osmanlı subayı değil miydi’ diyorlar. Olur, Osmanlı subayıydı. Temas cephede savaştı. Bulunmayan reşit Osmanlı İmparatorluğu’nun küllerinden çağdaş aynı Türkiye Cumhuriyeti kurdu. Hatırlı ve kamu dünyanın kabul ettiği önder Mustafa Kemal Atatürk, bildirme şişman hemşerimiz. Onun bıraktığı mirasa cemaat çıkacağımıza, Balkan camiası adına ahit ettik, ahit ediyoruz.”

“BU ŞENLİKLER NİCE OLSUN”

CHP İzmir Saylav Kamil Okyay Sındır ise şunları söyledi:

“Iri önderimiz Mustafa Eksiksizlik Atatürk, ‘Muhacirler, yitik topraklarımızın ermiş hatıralarıdır’ der. Muazzez hatıralara ocumak istihbar etmek, dayanışmak, çabucak olmak ve geleceğe o el birliği ruhuyla el akın etmek hepimizin asli görevi. Bu neşe yemeden içmeden Bulgaristan göçmenlerinin katılımı değil, o coğrafyadan mevrut herkesin olduğu bir şölen. Ekmeğimizi, lokmamızı, tuzumuzu, muhabbetimizi paylaştığımız, hepsinden önemlisi kardeşliğimizi, dayanışmamızı güçlendirdiğimiz bu şenlikler birçok olsun.”Share: