Yusufeli’nin yeni yerleşim yerine huruç süreci başlıyor

Artvin Valisi Yılmaz Şahika, Yusufeli ilçesindeki yeni yerleşim yerinin bugün itibariyle önemli ölçüde yaşanmaya hazır ağıl gelmiş göründüğünü bildirdi.

Ilbay Doruk, beraberindeki Yer, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Yapı İşleri Umumi Müdürü Banu Aslan, DSİ Genel Müdür Yardımcısı Faruk Fıratoğlu ve gayrı ilgililerle Yusufeli Barajı ve HES Projesi zımnında akarsu altında kalacak ilçe merkezinin taşınacağı eskimemiş yerleşme durumunda incelemelerde bulundu.

İncelemelerin arkası sıra basına vabeste gerçekleştirilen toplantı sonrası gazetecilere açıklamada mevcut Ilbay Zirve, eksiklikleri yerinde tayin ederek, artık yapılacak işlerle ait aynı takvim belirlediklerini söyledi.

Şahika, zaman itibariyle yeni yerleşme yerinin önemli ölçüde yaşanmaya amade kuzuluk mevrut göründüğünü belirterek, “Bundan Sonra alelhusus kamu kurumlarımızın yıpranmamış yerde hizmetlerini vermeye yönelik eksikleri kalmadı. Yarından itibaren ilçemizdeki kamu hava ve kuruluşlarını eskimemiş iskân namına taşıyoruz. Pazartesiden itibaren daha çok hizmetlerini yeni yerleşim yerinden vermeye başlayacaklar.” diye konuştu.

“Arzumuz vatandaşımızı kış olmadan kullanılmamış yerleşme yerine koymak”

Hele üçüncü ve bir numara bölgeden koymak için önümüzdeki haftadan itibaren vatandaşların taşınmasına yönelik birlikte çalışmaları planladıklarını anlatan Doruk, şöyle bitmeme etti:

“Bu bölgelerimizde eksiklerimiz kalmadı. Bu çerçevede vatandaşlarımızın bilmesini istiyoruz, kaza merkezinde halihazırda bir koordinasyon noktamız olacak. Orada vatandaşımız kafasına takılan konularda bilgilendirilecek. İnşallah sorunsuz ayrımsız şekilde, hızlıca kışa kalmadan kullanılmamış yerimizde yaşamaya başlamış olacağız.”

Zirve, yıpranmamış kaymakamlık yerindeki çalışmaların huruç sonrasında dahi devam edeceğini aktararak, “Ekipler sürekli vatandaşımızın hizmetinde olacak. Izleme edeceğiz, her konuda ihtiyaçlarını karşılayacağız. Arzumuz vatandaşımızı şita olmadan havalar soğumadan bakir iskân yerine emmek.” dedi.

“Imdi burası tıpkı yapı yeri alanı değil, yaşanabilir tıpkısı mahalle”

Mekân Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Çatı İşleri Genel Müdürü Banu Aslan birlikte çalışmaları ayrımsız takvime bağladıklarını ifade etti.

Çalışmaları zaman an izlem ettiklerini dahi dile getiren Aslan, zaruri herhangi bir soy desteği sağladıklarını vurguladı.

Üçüncü ve bir numara bölgenin hareketli durumda olduğuna dikkati calip Aslan, “Hiçbir sıkıntımız namevcut. Muktezi tekmil tedbirleri aldık, almaya birlikte bitmeme ediyoruz. Ağaçlandırma çalışmalarıyla türap olma oranını üstelik sunma düşük seviyeye indireceğiz. Çıktı bura bire bir şantiye alanı değil, yaşanabilir tıpkısı mahalle.” değerlendirmesinde bulundu.

Arslan antrparantez, vatandaşların evlerini tasdik aldıklarında ev içerisinde belirledikleri eksikleri TOKİ başkanlığının ekiplerine bildirmesi halinde sorunların hemencek çözüleceğini de sözlerine ekledi.

Öte yandan basına sadık gerçekleştirilen toplantıya, DÜRÜST Tümen Artvin Saylav Erkan Ertunç Balta, DSİ 26. Kesim Müdürü Ululuk Tokalak, Yusufeli Kaymakamı Hüseyin Efe,Yusufeli Şehremini Eyüp Aytekin, İl Özel İdaresi Umumi Sekreteri Ömer Dereci, Yer Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Katip Çiçek ve diğer ilgililer birlikte katıldı.Share: