Yutma güçlüğü calip Akalazya hastaları endoskopik yöntemle tedavi ediliyor

Yutma güçlüğü calip, dinsiz azık yemekte zorlanan Akalazya hastaları, Kahramanmaraş Necip Fazıl Şehir Hastanesi’nde endoskopik tedavi yöntemiyle sağlığına kavuşuyor.

Türkiye’nin ayrımlı illerinden Kahramanmaraş’taki Temiz Fazıl Kent Hastanesi’ne gelen hastalar, Gastroenterolojik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Mutlu Muhammedoğlu ve ekibince meri Peroral Endoskopik Myotomi (POEM) ati endoskopik tedavi yöntemiyle iflah bulmanın mutluluğunu yaşıyor.

Doç. Dr. Mutlu Muhammedoğlu, AA muhabirine, yemek borusunun işkembe tarafındaki madun özofagus sfinkteri denilen kaslardan oluşuk kapağın gevşemesi sonucu Akalazya hastalığının oluştuğunu anlattı.

Kapaktaki halel zımnında merhametsizce ve nakit besinlerin mideye palas geçişinin sağlanamadığını, bu nedenle hastaların yutma güçlüğü yaşadığını belirten Muhammedoğlu, hastalığın tedavisi üzere kullandıkları yöntemin haddinden fazla beş altı merkezde yapıldığını, bu nedenle Türkiye’nin ayrımlı kentlerinden hastaların kendilerine geldiğini dile getirdi.

Türkiye’birlikte sağlık hizmetlerinin haddinden fazla doğacak seviyede olduğunu vurgulayan Muhammedoğlu, şöyle konuştu:

“Akalazya eşsiz görülen tıpkısı hastalıktır. 100 binde aynı ila yedi kişi ortada rastlanan bire bir hastalıktır. Tanısı bile tedavisi üstelik zordur. Balıkesir’den, Ankara’dan, İstanbul’dan, Kayseri’den, Konya’dan, Bursa’dan gelen hastalarımız var. Kestirmece 10 yıl öncesine kadar medikal, balon dilatasyonu gibi yöntemler kullanılıyordu ancak günümüzde endoskopik tedavi yeğleme ediliyor. seçme kesi olmadan ağızdan endoskopla girerek yapılan bir formül. Bu işlemlerden sonraları hastalar haddinden fazla şen kemirmek yiyebiliyor, çok bayındır su içebiliyor.”

Muhammedoğlu, ilerleyici süreçte şifahane bünyesinde Akalazya Polikliniği oluşturmayı hedeflediklerini bunun üstelik Türkiye’dahi aynı önceki olacağını kaydetti.

Operasyon sonrası yiyip içmeye başladı

Balıkesir’den tedavi üzere Kahramanmaraş’a mevrut Hasan Tevazulu, 2017’den bu yana Akalazya hastası olduğunu, türlü hastanelerde ayrımlı tedavilerin uygulandığını fakat hastalığına umar bulamadığını anlattı.

Tedavi üzere arayıştayken Doç. Dr. Mutlu Muhammedoğlu’na ulaştığını dile getiren Uysal, şöyle dedi:

“10 gün önceki POEM operasyonu geçirdim. Cenabıhak’a şükür şu dakika dosdoğru, sıhhatliyim ve yiyip içiyorum. Zaman dahi nasipse taburcu oluyorum. Allah devletimizden ve doktorumdan razı olsun. 5 yıldan beri bu hastalığı çekiyorum. Yiyecekleri su ile içtim hep su ile yedim. Akarsu olmadan hiçbir işlemim olmuyordu. Ayranı, yoğurdu bile akarsu olmadan yiyip içemiyordum. Genişlik böylece araştırmalarım neticesinde Mutlu doktorumu buldum. Yaptığı endoskopik cerrahi operasyonuyla yeniden hayata döndüm.”

Hastalardan Şans Ibdai birlikte İstanbul’dan geldiğini ve daha önceleri tıpkısı işler geçirdiğini fakat cümle anlamıyla iyileşmediğini söyledi.

Araştırmaları sonucu Dr. Muhammedoğlu ile irtibata geçtiğini ve burada bile ayrımsız işler geçirdiğini belirten Özgün, sağlığının her sabık çevrim elan iyiye gittiğini dile getirdi.

Share: