Zelzele bölgelerine arkalama seferberliği sürüyor

Karabük, Kocaeli ve Bartın’üstelik, “asrın felaketi” adına nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen illere yardımlar sürüyor.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya bakarak, depremin arkası sıra bölgeye irsal edilen ekiplerin çalışmaları devam ediyor.

Büyükşehir Belediyesi, Sağlık Bakanlığı, AFAD ve MÜSİAD eliyle Hatay’ın Develik ilçesine 54 yataklı taşımalık kumluk hastanesi yapımına ait ekipler, altyapı çalışması yürütüyor.

Sahra hastanesi amacıyla İstanbul’dan temin edilen 14 konteyneri haiz 7 tır yola çıktı. İlçeye bütün 96 konteyner gönderme edilecek.

Öte yandan İzmit ilçesinde kâin Atatürk Mesleki ve Beceri Anadolu Lisesi eroin atölyesinde, öğretmenler ve öğrenciler, depremzedeler üzere soba üretimine başladı.

Sobalar, Valiliğe teslim edildikten bilahare tırlara yüklenerek deprem bölgesine gönderiliyor.

Kocaeli Tecim Odası (KOTO) Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Endişe, depremzedelere 2 milyon 353 bin teklik yardım ulaştırdıklarını, bölgeye çadır kabartmak amacıyla da himmet başlattıklarını bildirdi.

Bulut, yaptığı açıklamada, deprem sabahı, alışılmamış yönetim kurulu toplantısında, yardım kararı aldıklarını aktararak, şöyle dedi:

“Bu kararımızı daha üstelik uzun uzadıya, seçme organ üyelerimizi de sürece dahil ettik. yönetim kurulu, divan, komite ve üyelerimizin meydan aldığı 183 destekçinin nakdi bağışlarıyla toplamda 1 milyon 353 bin 86 teklik topladık. Delik bütçemizden bile haricen 1 milyon liralık karşılık ayırdık. Kahramanmaraş’a görevlendirilen Kocaeli Valimiz Sayın Seddar Güç ile temasa geçerek rüçhan ihtiyaçları tayin ettik. İvedilikle satın alma süreçlerimizi başlatarak gerekseme malzemelerini tedarik ettik.”

Satın aldıkları 126 bin 835 ürünü, bölüm bakım binasından tırlara yükleyerek bölgeye gönderdiklerini belirten Bulut, nakdi yardımların yanında ayni yardımları bile bölgeye ulaştırdıklarını, 11 tır ihtiyaç malzemesini, çeşitli ant dilimlerinde bölgeye yolladıklarını kaydetti.

KOTO heyetinin üstelik zelzele bölgesine gittiğini nâkil Endişe, Kahramanmaraş’ta Vali Yavuz ile tıpkı araya geldiklerini ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun katılımıyla gerçekleşen arkalama koordinasyon çalışmalarına katıldıklarını anlattı.

Bulut, yer sarsıntısı bölgesindeki katabolizma ve kış şartlarının, vatandaşların hayata tutunmasını zorlaştırdığına dikkati çekerek, “Sizler ve üyelerimizin destekleriyle 200 otağ göndermeyi hedefliyoruz. Siz ve bu toplantı vesilesiyle üyelerimize çadır bağışına bindi çağrısında bulunuyoruz.” açıklamasında bulundu.

KOTO Meclisi Toplantısında, divan üyelerinin oy birliğiyle 1 yıllık yaşayış haklarının deri bergüzar kampanyasına aktarılması ve afet komisyonu kurulması kararı alındığı bildirildi.

Karabük

Karabük Valiliği koordinasyonunda başlatılan yardım kampanyaları bitmeme ediyor.

Valilikten yapılan açıklamada, toplanan yardımların 253 araçla hareket bölgesine gönderildiği belirtildi.

Açıklamada, yardımlar ortada 471 paket asıl gıda, 522 tırtıl su, 2 bin 480 ster odun, 82 titrem un, 1240 çerge, 4 bin 815 battaniye, 362 tırtıl hıfzıssıhha ürünleri, 147 palet ustalık malzeme, 95 tırtıl başmak, 5 seyyar tuvalet, 2 cümbüşlü aş damı, 26 palet tıbbi materyal, 1574 ısıtıcı, 882 yatak, 115 bin 850 aldatmak, 327 palet çul, 112 halı ile 30 ton saman ve ant yer aldığı anlatım edildi.

Ayrıca Safranbolu, Eskipazar, Eflani, Yenice ve Ovacık belediyeleri ile sivil toplum kuruluşları ve esnaf bile yardımları zelzele bölgesine ulaştırmaya bitmeme ediyor.

Bartın

Bartın’birlikte vatandaşların bağışladığı azık kolisi, soba, hijyen malzemeleri, bot, çizik, eldiven kabil kışlık kıyafetlerin yanında battaniye, bala bezi ve maması, sağlıklı materyal tırlarla depremde etkilenen illere gönderilmeye bitmeme ediyor.

Bartın Mesleki Yetişek Merkezi ve Bartın Mesleksel ve Beceri Küçük Asya Lisesinde üretilen sobalar ile Amasra Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri marifetiyle hazırlanan ekmeklerin bile deprem bölgesine gönderimi devam ediyor.

Öte yandan Facia Eş Güdüm ve Kıymetlendirme Toplantısı Bartın Valisi Nurtaç Aslan başkanlığında gerçekleştirildi.

Valilik 15 Temmuz Şehitleri Derinti Salonu’ndaki toplantıda Vali Aslan, toplumun temas kesimi gibi depremin ilk anından itibaren seferber olan amme gurur ve kuruluşlarına teşekkür etti.

Aslan, yardımların bölgede ortaya sâdır ihtiyaçlara göre sürat kesmeden bitmeme etmesi gerektiğini belirtti.

Toplantıya, Garnizon Komutanı Bahir Mümessil Miralay Erkan Delice, Şehremini Cemal Akın, Güvenlik Müdürü Şakir Engin Korkmaz, İl Açıkgöz Komutanı Miralay Ersin Arslan, Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Ince ile diğer ilgililer katıldı.

Share: