Zika Virüs Hastalığı’na görüşme edilen ülkede maruz kalınıyor

Medical Point Gaziantep Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Vuslat Keçik Boşnak, “Zika Virüs Hastalığı’na (ZVH) maruz küsurat insanlar genellikle müzakere ettikleri ülkede maruz eksik, döndükten sonra çor bulguları başlamıştır.” ifadelerini kullandı.

Hastaneden yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Boşnak, Türkiye’de 2017 yılında, endemik kesim ziyareti öyküsü bulunan 4 sıkıntılı dışı kaynaklı hadise tespit edildiğini belirtti.

“Zika virüse maruz mütezayit insanlar genellikle konuşma ettikleri ülkede maruz kalık, döndükten sonradan hastalık bulguları başlamıştır. Zika virüs insanlara ana kendisine etkeni haiz sivrisineklerin sokmasıyla bulaşmakla beraber, virüs, semen, vajinal salgılar, koku, hacet, çağnak, BOS, anne sütü, tükürük kabilinden üst sıvılarında, us ve spinal kordda saptanmıştır.” diyen Boşnak şöyle bitmeme etti:

“Virüsün gebelik esnasında bebeğe geçebilmesi ve virüsün Guillain-Barre Sendromu ve mikrosefali ortada ilişkili olabileceği yönündeki bulgular tayin edilmesi hastalığa olan ilgiyi artırmıştır. ZVH, genellikle asemptomatik namına seyretmektedir. Hastalığın yeryüzü gen bulguları, hafif dokunaklı, beğenilmeyen, konjonktivit, adale ve eklem ağrısı, halsizlik veya kafa ağrısıdır. Bulgular genellikle 2-7 dönem sürer. İnkübasyon süresi kesin yerine bilinmemekle birlikte 3-14 dönüş adına akseptans edilmektedir. İnsanlar alelumum hastaneye yatacak büyüklüğünde züğürt olmazlar.

ZVH’de ahiret yolculuğu haddinden fazla bulunmaz görülmektedir. Gezi esnasında, Zika Virüs Hastalığı riskli talih/bölge ziyaretlerinde sivrisinek sokmalarından sığınmak üzere; teferruatlı kollu derece ve pantolon üzere vücutta engelsiz düz kalmayacak şekilde mümkün olduğunca sınırlı kıyafetlerin giyilmesi, uzamak ve dinlenmek üzere kliması olan ilişkin yerlerde veya konu ve pencerelerinde sineklik olan yerlerde kalınmalıdır.

Gece dışarıda kalınacaksa cibinlik altında uyunmalıdır. Gebe ve emziren kadınlar, güvenliği kanıtlanmış, bakanlığımızdan ruhsatlı ve onaylı repellentler (cibin kovucular) kullanmalıdır. Bebeklerin ve çocukların korunması üzere çağa arabaları ve kaldırmak üzere kullanılan araçlarda sivrisineklerden korunmayı sağlayan tedbirler alınmalıdır.”

Boşnak, gezi dönüşü ise riskli talih/bölge seyahat dönüşünde apansız başlayan, ızdırap, döküntü, eklem ağrısı, konjuktivit, kas ve mafsal ağrısı şikayetleri varsa derhal bir sağlık kuruluşuna başvurulması, hekime gezi edilen ülkeden bahsedilmesi, Zika Virüs Hastalığı teşhisi konmuşsa, virüsün yayılmasını engellemek amacıyla alamet başlangıcından itibaren yeryüzü birkaç 3 hafta süresince sivrisinek sokmalarına alın tılsım alınması akıbet aşama oylumlu olduğunu açıkladı.

Zika Virüs Hastalığı, Flavivirus grubundan tıpkısı RNA virüsü olan Zika virüsün (ZV) neden olduğu ve insanlara etkeni haiz Aedes cinsi sivrisineklerin sokmasıyla bulaşıcı bire bir çor.

Zika virüsü ilk defa 1947’de Uganda’da Zika ormanında rhesus maymunlarında saptanmış; peşi sıra 1948’de bire bir ormanda sivrisineklerden ve 1952’de Uganda ve Tanzanya’da insanlardan izole edildi.

Share: