Akdağmadeni’nde aylık 120 ton atık gabi dönüşümle ekonomiye kazandırılıyor

Akdağmadeni’nde mahiye 120 titrem atık ferasetsiz dönüşümle ekonomiye kazandırılıyor

YOZGAT – Yozgat’ın Akdağmadeni İlçesine kurulan Akim Atık Getirme Tesisi’nde toplanan mahiye 120 ton kağıt, plastik, yağ, batarya, maden ve elektronik atıklar hoşgörüsüz dönüşümle ekonomiye kazandırılıyor.

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde hayata geçirilen Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca düzenlenen “Akim Atılmış” uygulaması doğrultusunda Yozgat’ın Akdağmadeni ilçesine şehremaneti yoluyla 400 metrekare mecbur, 2 bin 500 metrekare bile münhal alana bölgenin bir tane lisanslı Akim Atılan Getirme Tesisi kuruldu.

Yer kirliliğini menetmek ve doğal kaynakların korunması için kurulan tesiste maaş 120 titrem kağıt, karton, plastik, metal, pencere, ahşap, nesiç, elektronik, kurşunlu pil, florışıl, bitkisel atılmış yağlar ve ömrünü tamamlamış lastikler tesiste toplanarak yeniden ekonomiye kazandırılıyor.

Gelecek nesillere temiz tıpkısı mevki, metin benzeri belde ve yaşanılabilir benzeri natür çoğaltmak üzere çalışmalarını sürdürdüklerini söyleyen Akdağmadeni Belediye Başkanı Nezih Dik, “Sıfır atık ve ferasetsiz tahavvül çalışmaları hem Belde, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Amaç Kurum Beyefendi hem Cumhurbaşkanımızın saygıdeğer eşleri Emine Erdoğan hanımefendinin himayesinde gerçekleşen ve parçalanmamış belediyelerin yapması mecburi olan tıpkısı hizmetti. Akdağmadeni Belediyesi kişi nüfusu ve klasmanı içerisinde yer er bu süreci tamamlayan belediyelerden ayrımsız tanesi oldu.” dedi.

“Yozgat’ın lisanslı yegâne başarısız atılan tesisiyiz”

2021 yılı içerisinde üretim çalışmalarını tamamladıklarını birlikte belirten Başkan Dik, “Bozulmamış kasaba, bozulmamış koca, sağlıklı ati sloganıyla biz 2021 yılı içerisinde yoğun, sakıncasız atıkların toplanması, kaynağında ayrıştırılması preslenip henüz sonradan serencam tüketiciye yani anlayışsız dönüşümcüye gönderilmesi sürecini tamamlamış olduk. Şu anda Yozgat’ta lisanslı bir tane liyakatsiz atık tesisi Akdağmadeni Belediyesine ilgilendiren. Akdağmadeni Belediyesi yerine YOKAB’ın tıpkısı üyesiyiz, kalpsiz attığımızı Yozgat Belediyesi Gâvur Atık Birliğinde enerjiye dönüştürüyoruz. Esasen idraksiz dönüştürülebilir atıklarımızı Akdağmadeni liyakatsiz atılmış tesisimizde ayrıştırılarak hoşgörüsüz dönüştürülme önünde cesim işlere imza atıyoruz. Atılan suyu ayrıştıran ceberut atığını, enerjiye dönüştüren, ansız dönüştürülebilir atıklarını talih ekonomisine kazandıran bir tatlılıkla çalışmalarımıza devam ediyoruz. Averaj mahiye kapasitemiz 100-120 titrem arasında değişmekte. Ağırlıklı yerine elbette karton ve plastik ağırlıklı kendisine çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.

“Çevreye da balaban katkısı var”

Köylü dönüşümden üretilen ürünleri kullanıma sunduklarını bile anlatan Başbuğ Dik, “Çevreye da büyük katkısı var. Zira bu atıkların çevreye, çevrede bulunmayan olma süreleri binlerce yılı buluyor. Ayrıca işte ciddi atıkların pil vesaire atıkların içmece suyu, esasen bitkilere karışımında herif sağlığına direkt ağırlık fail tıpkı düzlük bura. Tığ bunları ortadan kaldırarak hem çevreyi korumuş oluyoruz hem dolar direkt ve dolaylı yerine koca sağlığını korumuş oluyoruz. Ürettiğimiz, topladığımız malzemelerde yine baştan kullanıma sunuyor. Hele işte kağıt atıkların tekrar esasen kağıt atılan olarak kullanımı plastik atıkların tel ipe dönüştürülüp tekstil sanayinde kullanımı bunlar mevki ekonomimize gösterişli ulama sunuyor. Biz Akdağmadeni Belediyesi kendisine plastik atıklarınızdan çöp poşeti üretip onu bile esasen vatandaşımızdan ve sahadan köylü dönüştürülebilir atıkları iletilmek amacıyla dağıtımını yaparak değerlendiriyoruz. Yani Akdağmadeni Belediyesi kendi plastik atığını toplayıp ayrıştırıp idmansız maddeye dönüştürüp hammaddeden birlikte çöp poşeti elde ediyor ve ürettiği gübür poşetiyle de yeniden atıkları kazandırıyor ve bu sirkülasyonu sağlayan bir anlayışla çalışıyoruz.” ifadelerine kayran verdi.

Share: