Akyaka’da ürküten deniz suyu çekilmesi 50 metreye ulaştı

Akyaka’dahi ürküten deniz suyu çekilmesi 50 metreye ulaştıBir hafta önce 15 metre olan deniz suyu çekilmesi 50 metreye ulaştı
MUĞLA – Muğla’nın asude site unvanlı Akyaka Mahallesi’nde bahir suyunun benzeri haftadır bağırsak kesimlere çekilişi devam ediyor. Aynı hafta evvel 15 metre olan deniz suyu çekilmesi 50 metreye ulaştı.
Hafta sonu tatili amacıyla Akyaka’evet mevrut vatandaşlar yaka kenarındaki işletmelerde güneşin tadını çıkarırken, füru birlikte zamanlarını kısaca 50 metreye ulaşan deniz suyu çekilmesi sonrası oluşan su adacıklarında baziçe oynayarak geçiriyor.Aynı hafta evvel 15 metre olan deniş suyu çekilmesi aynı haftadır gel-git olayları ile devam ediyor. Aile-April ayları ve Eylül-Teşrinisani aylarında sezonluk farklılık zımnında yaşanan bahir suyu çekilmesinde çekilen bahir suyu tıpkısı periyot esasen sakat haline geliyordu. Akyaka’da aynı hafta geçmiş 15 metreye ulaşan deniz suyu çekilmesi, kimi zaman su düzeyi sakat haline alırken, bugün bahir suyu çekilmesinin 50 metreye ulaştığı ve halen çekilmenin devam ettiği görüldü. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Su Kaynakları Anabilim Dalı Akademisyen ve Coğrafi Vukuf Sistemleri Merkezi Müdürü Doç. Dr. Ceyhun Özçelik, “Denizlerimizdeki seviye değişimleri, gel-git hareketleri, rüzgar basınç değişiklikleri hareket sonrası oluşan tusunami etkilere bağlı kendisine değişmektedir. Ancak umumi itibari ile gel-git hareketleridir. Haftalık, aylık ve almanak değişebilmektedir. Gezegenlerin, ayın ve dünyanın konumuna sınırlı kendisine bu etkiler bazen henüz aşkın, kimi vakit elan birkaç olabilmektedir. Tusunami üzere etkiler depremden acilen sonraları yahut saatler içerisinde ırak kıyalarda etkisini göstermektedir. Bu nedenle şu an amacıyla depremden kaynaklı olduğunu söylememiz akla yatkın gayrimümkün. Değişik taraftan gezegenler bire bir denizleri çektiği gibi kıtaları dahi etkilemektedir. Alelhusus ayın on dördü dönemlerinde gezegenlerin etkilerinin bütünleşik kendisine elan birkaç olduğu dönemlerdir. Fakat literatürde şişman çaplı depremler gel-git hareketlerinden evet bile gezegenler arası etkilerine yönelik okkalı etkileri olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

Share: