Babalarının ittiği yazboz tahtası arabalar ile kıyasıya yarıştılar

Babalarının ittiği yazboz tahtası arabalar ile müthiş yarıştılar

RİZE Rize’bile yıllardır geleneksel arkaç mevrut ve cümbüş meşgul anlar yaşanan Formulaz tahta makine yarışlarını bu öğün anaokulu öğrencileri babalarının yaptıkları yazboz tahtası arabalarla gerçekleştirdi.

Formulaz bu defa Rize’nin Iş ilçesinde mevcut ayrımsız hususi okulda anaokulu öğrencileri amacıyla düzenlendi. Babalarının evlatları üzere yaptığı tahta arabaların balaban mücadelesi mülevven anlara fon oldu. Yarışmada 12 anaokulu öğrencisi yarıştı. Yarış böylecene Miraç Vazıh ve babası Bilal Entelektüel birinci oldu. Yarışmada sunu ongun dizayn ödülünü ise Eslem Münevver aldı. Dereceye girenlere ise gram zer armağan edildi.

“Anne amacımız yazboz tahtası makine kültürünü çocuklarımıza aktarma etmek”

Yapılan etkinliğin hedefinin yazboz tahtası araba geleneğine gelecek nesillere aktarma etmek olduğunu rapor eden Formulaz Derneği Başbuğ Yardımcısı Sevinçli Topal, “Bugün burada çocuklarımızla ebeveynlerinin güzel aralık geçirmelerine okulumuz şalter oldu. Bir zamanda çocuklara eski nesillerden gelen kültürümü nakil çabası içerisindeyiz. Çocuklarımız ebeveyinleri ile bu arada hazırladıkları kara tahta arabaları arz güzel şekilde yarıştırarak birinci olanlara kızıl bergüzar edeceğiz. Tığ 13 yıldır Tunca Beldesinde yarışlarımızı yapıyoruz. Okulumuzdan birlikte böyle aynı irade geldi. Bizde burada birlikte benzeri yarış fayrap etmek istedik. Asıl amacımız kara tahta araba kültürünü çocuklarımıza aktarmak. Çocukları yarıştırmak 2. planda. Babalarıyla iyice ayrımsız miftah eden çocuklara armağan veceğiz” şeklinde konuştu.

“İlk sefer yarıştım ve çokça eğlenceliydi”

Tahta arabasıyla yarışan Kuzey Halisdemir ilk kez yarıştığından muhit korktuğunu söyleyerek “İlk defa yarıştım ve çok eğlenceliydi. Düşeceğim diye biraz korkuyordum ama düşmedim. Henüz sonrada öğrendim doğrusu. İlk denediğimde virajlardan dönemiyordum. Sonra virajlarda dönmeyi alıştım. İlk geldiğimde virajlardan korkmuştum. Çokça eğlenceliydi” ifadelerini kullandı.

“Çocukken tahta makine yapardım”

Çocukken üstelik kendisine tahta araba yaptığını ifade eden Halim Basa ise “Yazboz Tahtası arabayı lime lime yaptık. Dolgun bire bir zamanda yapmadık. Tekerleklerine 1 devir uğraştık. Ayrıksı parçalarında üstelik 1 ahit uğraştık. Bağımlı kim hepsinde arkadaşlarımızın de yardımı oldu. Çocukken kara tahta araba yapardım. Mahsus tıpkı yaştan bilahare ilk defa makine yapınca daha farklı oldu. Benim kızım arabaları sever. Akülü araba kullanmayı de çokça seviyor. Tahta arabaya da aldanmak amacıyla çokça hevesli” dedi.

Share: