Batman’a gelen depremzedelerin ihtiyaçları “Yalınlık Husus”de karşılanıyor

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Batman’a mevrut depremzedelerin talepleri Bariz Konu Yazıhane Müdürlüğü vasıtasıyla karşılanıyor.

Merkez üsleri Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan, 11 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından Vilayet Yıldızlı Kapı Yazıhane Müdürlüğü, Batman’a mevrut depremzedeler için karşılama noktasına dönüştürüldü.

Şube Müdürlüğü personeli dışında kurulan Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV), AFAD ve Türk Kızılay masalarında personel, 24 saat esasıyla çalışmalarını sürdürüyor.

11 bin 881 can Degaje Konu Büro Müdürlüğüne başvurdu

Vali Vekili Haysiyet Tığ, AA muhabirine, depremin yaşandığı ilk günden bugüne kadar Batman’a 11 bin 881 kişinin gelerek Açık Kapı Ofis Müdürlüğüne başvurduğunu söyledi.

Depremzede vatandaşların tahaffuz, azık ve çul kadar ihtiyaçlarının karşılanması üzere anne koordinasyonun Örtüsüz Konu Şube Müdürlüğünde yapıldığını belirten Tığ, depremzedelere bindi için 7 gün 24 saat dürüst kendisine mesai yürüttüklerini kaydetti.

“Misafirlerimizin bilcümle ihtiyaçlarını karşıladık, karşılamaya da bitmeme ediyoruz.” diyen Kılıç, depremzedelerin konaklaması üzerine vatandaşların de şişman ayrımsız fedakârlık gösterdiğini, kamu kurumlarında ise şu ana büyüklüğünde 1345 kişinin konakladığını bildirdi.

Şu an itibarıyla ilde konaklayan depremzede sayısının 737 olduğunu ifade eden Kılıç, depremzede vatandaşların taleplerinin Belirgin Kapı Büro Müdürlüğünde alınarak hızlıca ihtiyaçlarının karşılandığını rapor etti.

Süveybe Asıl Kız Mektepli Yurdunda artan yetişek çağındaki bütün çocukların yetişek ihtiyaçlarının birlikte karşılandığını dile getiren Tığ, ekol öncesi çocuklar üzere yurtta bir asıl sınıfı açıldığını, beş, ortaokul ve ortaöğretim düzeyindeki öğrencilerin ise oran okulları ile özel okullara kayıtlarının yapıldığını bildirdi.

Tığ, Süveybe Anne Kız Mektepli Yurdunda küsurat depremzede vatandaşların keyif ihtiyaçlarının da durumunda karşılandığını belirterek, “Ambulansın dışında bire bir doktorumuz, afiyet personelimiz orada rutin esenlik kontrolü olması müstelzim hastalar ve sair vatandaşlarımızın kontrollerini yapıyor.” diyerek konuştu.

Share: