Bilecik’in narıyla adını duyuran, 960 nüfuslu ilçesi: İnhisar

Sakarya Nehri’nin kıyısında kurulu Bilecik’in İnhisar ilçesi, nüfusunun azlığına ve barhana vermesine karşın tarımı ve doğal güzellikleriyle öne çıkıyor.

Türkiye’nin dalan nüfusu arz beş altı ilçelerinden İnhisar’de 2021 Yılı Adrese Dair Şahsiyet Araç Sistemi verilerine bakarak köyler dahil 2 bin 183 birey yaşıyor. İlçe merkezinde 499’u eş, 461’i eş 960 hayat durma ediyor. Kütüğü İnhisar olan kişilerin sayısı ise kayıtlarda 13 bin 82 kendisine geçiyor.

Bilecik’e 48 kilometre uzaklıkta kayran kayran, 210 metre rakımlı ilçenin, Sakarya Nehri’nden sulanan topraklarında mikroklima etkisiyle birçok eser yetişiyor.

Özellikle 3 bin dekarda üretilen deve alımlı nar, ilçenin sunu çokça aşina ürünü olarak öne çıkıyor. Yılda iki defa kitap alınabilen ilçede domates, biber, patlıcan, dinç soğan, taze fasulye, salatalık, bihaber, ıspanak, marul, maydanoz ve dürme kabil sebzeler üretiliyor.

İnhisar Belediye Başkanı Mehmet Nişan, AA muhabirine, 2019 yılında göreve seçildiğinde 1350 olan kaza merkezi nüfusunun yaklaşık üçte bire bir oranında azaldığını söyledi.

İlçe merkezinde önceki yıllarda 2 bin 500’e mail kişinin yaşadığını belirten Acı, “İstihdam imkanımız olmadığı için kullanılmamış sulp çoluk çocuk özellikle Eskişehir’i tercih ediyor. Bilecik’in ilçesiyiz amma artık ilişkilerimiz Eskişehir’le.” dedi.

Mihal Gazi Türbesi, Harmankaya Kanyonu, Osmanlı oyuntu taşları…

Acı, İnhisar’ın emeklilerin idraksiz dönüp tabii güzellikler içre yaşayabilecekleri ayrımsız toprak olmasını hedeflediklerini anlattı.

İlçede Akdeniz ikliminin bilge olduğunu tamlayan Dağ, “Tarımsal alanda yıl boyunca seralar doğmak için arazilerimizde üretim yapılıyor. Nüfusumuz birkaç ama trafik sirkülasyonu çok aşkın. Adapazarı, İstanbul, İzmit ve Ankara’ya meyve ve göveri ile eroin kamyonları gidiyor.” diyerek konuştu.

İnhisar’ın sanayileşmemesini yarar olarak gördüklerini kaydeden Acı, ilçenin Sakarya Nehri’nin kıyısında doğal güzelliklerini hala koruduğuna dikkati çekti.

Cebel, nar denilince akla İnhisar’bile yetişen deve çekici narın geldiğini, ulusal alanda takdim etmek üzere festivaller düzenlediklerini ve pazarlama konusunda ayrımlı icraat yürüttüklerini rapor etti.

Mikroklima özelliğinden periferi ilçede bir nice ürünün yetiştirildiğini belirten Cebel, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Osmanlı mezarları bulunan, bunlar bizim geçmişe çevrik kimlik taşları. Oyuntu taşlarını siper altına alacağız. Günümüzden 16 bin sene öncesine dayanan Gedikkaya Mağarası var. Harmanköy’de Osman Gazi’nin silah arkadaşı Abdullah Mihal Gazi’nin türbesi var. Milli Defans Bakanlığınca yapılan envanter güncelleme çalışmalarında ‘Osmanlı Devleti’ne ilişkin bildirme eski eser’ kendisine kayıt altına alındığı açıklanan Mihal Gazi’ye ilişkin tıpkısı tığ olduğu ortaya daha çok. Bunlar bizim manevi dinamiklerimiz. Tabiat güzelliklerimizin başında Türkiye’de dar olan 3 kilometre uzunluğunda Harmankaya Kanyonu Tabiat Parkı’mız var. Nüfusumuz birkaç ama tarihi misyonu ve beğeni güzellikleriyle serencam yıllarda rabıt çekmeye başladı. Amacımız İnhisar’ı henüz çok takdim etmek. Tarihiyle doğasıyla ve tarımıyla adımızı duyurmaya çalışacağız.”

Şehremini Kepez, bazı bakanlıklarda formalist hemşehrilerinin fariza yaptığını, iş adamı Cemalettin Sarar ve Ampute Milli Ayak Topu Takımı’nın kalecisi Bülent Çetin’in İnhisarlı olduğunu belirtti.

Asayiş yönünden sıkıntılarının bulunmadığını, İnhisar’ın huzurlu aynı kaza olduğunu dile getiren Nişan, ilçede insanların birbirlerine hürmetkâr olduğunu sözlerine ekledi.

İlçe halkından 82 yaşındaki Yüce Çakırdoğan ise yıllardır marangozluk yaptığını söyledi. Eskiden muamele kurulan cuma günlerinde İnhisar’de etap atacak düz kalmadığını tamlayan Çakırdoğan, “Şu zaman nüfusumuz birkaç amma çokça mutluyuz. İlçedeki evlerin yüzde 80’inin kapılarını çerçevelerini ben yaptım.” dedi.

68 yaşındaki Mehmet Solak dahi tarımla uğraştığını ve beribenzer yerde yaşamanın adamakıllı olduğunu söyledi.

Share: