Bilecik’te kadınlar depremzedeler amacıyla dalgı tulumu üretiyorlar

Bilecik’te kadınlar depremzedeler için aymazlık tulumu üretiyorlar

BİLECİK – Bilecik El Eğitim Merkezi kursiyerleri Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 10 ili etkileyen asrın felaketi namına nitelendirilen yer sarsıntısı sonrası harekete geçerek, gaflet uykusu tulumu üretmeye başladı.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 10 ili etkileyen asrın felaketi namına nitelendirilen yer sarsıntısı sonrası parçalanmamış ülkede olduğu gibi Bilecik’te dahi arkalama seferberliği başlamıştı. Bilecik’teki hassas vatandaşlar amme alım ve kuruluşları çatısı altında soba ve aymazlık tulumu üretimine başladı. El Yetişek Merkezi’ni ve Maden Atölyesi’nde kursiyerler gece gündüz fiilen, depremzedeler için uyku tulumu üretmeye başladı. Bunun yanında torunlar için mont, eldiven ve çizik üstelik üreten kadınlar bunları koliliyerek, zelzele bölgesine hazır ağıl getiriyorlar.

“Kursiyerlerimiz olsun, öğretmenlerimiz olsun maddi manevi seçkin konuda destek sağladılar”

Halk ve Araba Nakışı Yordamlı Belletici Gülaçtı Akbulut, meydana gelen depremlerden bu yana Bilecik Ahali Eğitim Bilimi Merkezinde terzilik dikiyoruz depremzedelere yardımcı olmak için çalıştıklarını belirtti. Akbulut, “Kursiyerlerimiz olsun, öğretmenlerimiz olsun maddi manevi seçme konuda destek sağladılar sağ olsunlar. Şu anda Bilecik Halk Eğitim Bilimi ve Bozüyük El Eğitim Bilimi merkezleri olarak dalgı tulumu dikiyoruz” dedi.

” Yer Sarsıntısı bölgesine çocuklara montlar, battaniyeler, kıyafetler ürettik ve tıpkısı kamyon gönderdik”

Ağırşak Öğretmenlerimiz Seyide Şilit ise, “Hareket olduğu günden beri kursiyerlerimiz hocam bizde bire bir husus yapalım dediler. Herkes kumaş getirdi, güpür temin ettiler, kumaşlar aldık. Sarsıntı bölgesine çocuklara montlar, battaniyeler, kıyafetler ürettik ve benzeri kamyon gönderdik. Şu anda de Bozüyük Ahali Terbiye Merkezi ile beraber gaflet tulumu üretiyoruz. Allah yardımcıları olsun ayrımsız henüz ülkemize böyle tıpkısı şey yaşatmasın inşallah.

Kursiyerleri müzakere fail Vali Dr. Eksiksizlik Kızılkaya, çalışma veren herkese duyarlılıkların çevre teşekkürname ederek bu edisyon günleri halk birliyle atlatacaklarını söyledi.Oluşturulan albeni koridoruyla arkalama tırlarının Eskişehir’den uçakla yer sarsıntısı bölgelerine henüz acul tıpkı şekilde gönderildiğini belirten Ilbay Kızılkaya, üretilen gaflet uykusu tulumlarının ve sobaların bire bir zaman geçmiş depremzedelere ulaştırılması üzere ne gerekiyorsa yapacaklarını belirtti.

Öte yandan Vali Kızılkaya arkası sıra Mesleksel ve Ustalık Küçük Asya Lisesi Uyuşturucu Atölyesi’nde depremzedeler soba üreten öğrenciler ve öğretmenleri musahabe etti.

Ayrıcı Bilecik Umum Eğitim Merkezinde 300 battaniye, bin 100 eşofman (yavru, eş, ayvaz) 2 bin 100 kazak, bertik, ellik, argaç, 750 eş, eş urba. 500 avrat, eş iç çamaşırı, 150 çocuk montu, 210 mefret mont, 47 koli oyuncak, 600 sayı tulum üretildi.

Share: