Depremzedelerden; sahn kurtaran madencilere teşekkürname mektubu

Zonguldak’tan zelzele bölgesine giderek kontrol kurtarma çalışmalarında avlu kurtaran maden işçilerinin hayatlarını ortaya koyduğunu anlatım eden tıpkı depremzede, teşekkür mektubu gönderdi.

Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen hareket felaketi sonrası Zonguldak’tan bölgeye çokça sayıda eroin işçisi atıf edildi. Şehirde rödevanslı maden şirketlerinde fariza özne maden işçileri üstelik kontrol istirdat çalışmalarına süzülmek üzere sarsıntı bölgesine gitti. Giden ekiplerden biri de Ofkar Madencilik Şirketi’nden Kıymetiharbiye Hamzaçebi, Burak Hamzaçebi, İsmet Ofluoğlu ve Serkan Ilkbahar kayran aldığı takım oldu.

7 Küçük Ay günü Kahramanmaraş’ın Pınarbaşı Mahallesi’ndeki Gonca Apartmanı’nda yakınlarının kriz altında kaldığını öğrenen Metehan Oğuz, maden işçileriyle gerçekleştirilen kurtarma çalışmalarını aynı kitap yazarak anlattı. Oğuz, yaşadıklarını anlattığı mektupta şöyle bitmeme etti:

“Hep canla başla çalışıyordu. Bu saatlerde 4 canlı ile tanıştık. Gençler sivil giyinik ve enkaza bakıyorlardı. Kendilerinin hangi üzere geldiklerini sorduk ve bize müzaheret etmeleri karşılığında kendilerine ifa yapabileceğimizin teklifini yaptık. Bu çoluk çocuk bize Zonguldak’tan geldiklerini, vakit kaybetmeden kontrol kurtarma faaliyetlerine işlemek istediklerini temas mal akseptans etmeyeceklerini söylediler. Bu çoluk çocuk ile bu şekilde tanıştık. Birazdan dümbelek geliriz diye niteleyerek gittiler ve 10 dakika sonradan tekmil teşekküllü madenci giysileri ve ışıldakları ile amade benzeri şekilde ansız gelmişlerdi. Tamam kavrayışsız geldiklerinde gerileme altında evvel sesi duymuştuk. Sesin geldiği noktaya yöneldik. Bu gençler madencilik tecrübeleriyle çok çabuk bire bir şekilde, canlarını tehlikeye atarak tünel kazmaya başladılar, yanlarında getirdikleri âdeta kazmalar, pespaye kürekler tüneli hızlı aynı şekilde açmaya çokça yardımcı oluyordu. Tığ yanımızda birçok ekipman getirmiştik, fakat bu 4 madenci zinde olmadan katiyen o hayat tünelini açamazdık. Bu 4 madenci arkadaş Hızır üzere yetişmişlerdi. Günahsız kadar çalışıyorlardı, tüneli açarken önlerine hangi çıkarsa parçalayıp adi parçalar haline getirip tüneli bina içeresine doğru açmaya devam ediyorlardı. Tünel tahminî 2,5 – 3 metre uzamıştı ve ilk kendisine 17 yaşlarında cansız benzeri depremzedeye ulaştılar, tünelin dışına çıkardılar. Çabucak arkasında annesi yaşıyordu onunla ilk iletişimi kurdular. 37 yaşında Nesrin isminde sevimli bizim kuzenimizdi. Oğlu depremde ölüm etmişti, kendisinin diz kapağından itibaren kriz süresince sıkışmıştı. Bu 4 madenci yoldaş, kestirmece 3 metrelik ayrımsız tünel ile beton ve demir içerisine sıkışmış ayağı, yüz kere nâr atlatmalarına karşın 4 saat içerisinde kurtarmayı başardılar. 8 Küçük Ay 2023, çarşamba sabah 07: 30 sularında çalışmalar akıbet verdi ve Nesrini depresyon altından sıhhatli kendisine çıkartmayı başardık. Ambulans ile Hastaneye kaldırıldı. Nesrinin ayrımsız bacağı, teferruatlı süre fay bir şekilde gerileme zarfında kaldığı içi diz den itibaren ampute edildi. Böbrekler daha çok çalışmayı durdurmuştu. Hastanenin ve doktorların müdahaleleri yardımıyla gene hayata döndü. Şu anda Kayseri dahi Hastanede sakil bakımda tedavisi sürüyor ve mukavemetli.”

“Ofkar Madencilik’ten bölgeye gelen cesur ve yurtsever madenciler”

Yaşadıklarını kaleme aldığı mektupta enkazdan yakınlarını kurtaran madencilere teşekkür eden Metehan Oğuz, “Gelelim bu 4 yiğit madenci refik kimdi. Gecenin karanlığında meccani namına hayatlarını tehlikeye atan eşhas. Ofkar Madencilik şirketinden bölgeye yardım etmek için gelen, Boy Bos Hamzaçebi, Burak Hamzaçebi, İsmet Ofluoğlu, Serkan Ilkbahar İsminde zihayat, bıçkın, vatansever madenciler olduklarını öğrendim. Madenci arkadaşlara ne büyüklüğünde teşekkürname etsek az. Tıpkısı şekilde madenci arkadaşların işverenlerine, ailelerine, dostlarına ve yetişmelerinde emeği olan herkese sonsuz minnettarız. Haysiyet Hamzaçebi, Burak Hamzaçebi, İsmet Ofluoğlu ve Serkan Ilkbahar Zonguldak’tan fahri kendisine dört hempa gelip enkazdan 20’den çok ölü ve aynı üstelik etkin depremzede çıkartmayı başardılar. Enkazdan enerjik çıkartmanın çok zor olduğunu bizzat Kahramanmaraş da yaşadım, tünel açmayı ve karşıt tecrübesi olmadan canlı kimsenin çıkartılamayacağına şahit oldum. Fakat gerileme altında irtihal fail kişileri de çıkartman sunma bir iki etkin çıkartmak büyüklüğünde kocaman olduğunun altını yemek isterim. Aileler, emrihak ettiklerini bile bile enkaz başlarında akrabalarının cansız bedenlerini mezara kavuşturmanın telaşında. Zira kriz tahammül çalışmalarında biricik çıngı donmuş cisim çıkartmanın haddinden fazla el olacağını veya kaybolacağının endişesini taşıyorlar. Ayar, Burak, İsmet ve Serkan yaptıkları çalışmalar ile kendi canlarını tehlikeye atarak, enkazdan 20’den aşkın camit bedeni benzeri üstelik etken depremzedeyi çıkartmayı başardılar. Günlerce uyumadan göstermiş oldukları eş üstü çabadan ufuk kendilerine minnettar odluğumuzu tercüme etmek isterim. İşverenleri olan Ofkar Madencilik şirketine, değerli aileleri ve dostlarına bu kardeşlerimize huzur ile övünç edebilirler. Antrparantez bu büyüklüğünde efdal yiğitlik ve meziyete sahip arkadaşlarıyla nazik gurur duyabilirler. Biz bu arkadaşları tanıdığımız için Cenabıhak’a çok şükrediyoruz. Ülkemizin depremlerle varagelmek zorunda olduğundan, tamam madencilerin ant kaybetmeden ve tereddüt etmeden bölgeye çok hızlı tıpkı şekilde ulaşması önümüzdeki dönemde gerçekleşebilecek depremlerde taharri istirdat çalışmalarında büyük katkısı olacağı kanısındayım. Bu sebeple Ofkar Madencilik ve parçalanmamış çalışanlarına teşekkürname ederim. Tanrı ülkemizi bu felaketlerden korusun” – ZONGULDAK

Share: