Disk Zor-Sen Samsun Şube Başkanı Kutlu: “Emeklilere Yapılacak Bindirim 2 Aldatmak, 1 Litre Likit Yağ, Sülale Kirasının 15’te 1’i Anlamına Ati”

MEHMET REBİİ ÖZDEMİR

DİSK Zor-Sen Samsun Şube Başkanı Arif Kutlu, “Bu koşullarda emeklilere yapılacak bindirim iki paketlemek, bir litre nakit yağ, bire bir karı kirasının on beşte biri anlamına gelecektir. Zaman dört kişilik tıpkı ailenin metin, kararlı ve ehliyetli beslenebilmesi amacıyla yapması müstelzim maaş azık harcaması tutarı yani kıtlık sınırı 7 bin 785 TL, besin harcaması ile birlikte giyim, göz, ulaşım, eğitim bilimi, esenlik ve aynı ihtiyaçlar amacıyla yapılması mecburi değişik maaş harcamalarının hep tutarı yani kısırlık sınırı 25 bin 365 TL iken en bağan zahmetli maaşının zamlı halinin dahi kıtlık sınırının katbekat altında kalacağı açıktır” dedi.

DİSK Zahmetli-Sen Samsun Şubesi İlkadım ilçesi Süleymaniye geçidinde zaman mütekait maaşlarına yapılması muhtemel zamlarla ilişkin basın açıklaması yaptı. Açıklamayı okuyan DİSK Tekaüt-Sen Samsun Büro Başkanı Arif Hümayun, “Ilmî ve objektif değerlendirmeler ışığında hesaplanmayan dört el işi takla attırılarak açıklayan bu pahalılık rakamları ne işçinin ne memurun ne da emeklinin yaşam gerçekliğini yansıtmaktadır. Bu veriler, işçiler, memurin ve emekliler için yoksullaşma, kurum gücünün sonsuz ve dokunaklı biçimde düşmesi anlamına gelmektedir” ifadelerini kullandı.

“HERKESİN İNSAN ONURUNA YARAŞIR ÜCRETE HAKKI VAR”

DİSK Zahmetli-Sen Samsun Ofis Başkanı Arif Kutlu şunları söyledi:

“Konfedere Uluslar Genel Kurulunun kabul ettiği kayırıcı hakları cihanşümul beyannamesinin 23. maddesine bakarak herkesin düzentileme, işini özgürce berceste, adil ve amelî koşullarda çalışma ve işsizliğe karşı sığınma hakkı vardır. Herkesin herhangi bir ayrım gözetmeksizin kıymet hareket amacıyla karşılık ücrete hakkı vardır. Çalışan herkesin kişi ve ailesi için eş onuruna uygun düzeyde adil ve elverişli ücretlendirilmeye hakkı vardır. Herkesin çıkarını korunak amacıyla sendikalaşmaya yahut sendikaya organ oluşmak hakkı vardır. Asgari değil insanca yaşam amacıyla sevap ve toplumsal hukuk istiyoruz. İnsan haklarıyla insandır. Temas ne büyüklüğünde daha 3 Ocak 2023’te açıklanacak olan pahalılık rakamlarıyla emeklilerin geriye çevrik 6 mahiye enflasyon oranında alacağı zamlar netleşecekse da bugün açıklanan verilerin ışığında emekliler amacıyla tablonun yeniden yabansı kalacağı görülüyor. Ilmî ve nesnel değerlendirmeler ışığında hesaplanmayan dört işleme takla attırılarak açıklanan bu enflasyon rakamları hangi işçinin hangi memurun ne dahi emeklinin hayat gerçekliğini yansıtmaktadır. Bu veriler, işçiler, memurin ve emekliler üzere yoksullaşma, alım gücünün daima ve keskin biçimde düşmesi anlamına gelmektedir.”

“EMEKLİLERDEN ÜÇ KURUŞ ZAMLA ÖLÜM KALIM MÜCADELESİ VERMESİ BEKLENİYOR”

Sair yandan TÜİK’in açıkladığı yüzde 2,88 artma oranına rağmen ENAG’ın para şişkinliği hesaplamasına bakarak aylık şişkinlik yüzdelik 4,24 oranında artmıştır. Yeniden ENAG’a göre 2022 yılının ilk 11 ayında enflasyon yüzdelik 125,43 yerine gerçekleşmiştir. Zaman resmi şişkinlik oranları ile gerçek şişkinlik oranları arasındaki bu ayırt göz önünde bulundurulduğunda, Açıklık 2022 enflasyon oranlarının üstelik açıklanmasıyla bizlerin maaşlarına yapılacak zamlar, bir emeklinin refah düzeyini arttırmak ayrımsız yana; bire bir günce ahzüita alışverişini evet da tıpkısı çıkar yol parasını da karşılayacak durumda olmayacaktır. Bu koşullarda emeklilere yapılacak zam iki aldatmak, tıpkı litre hazır para yağ, tıpkı familya kirasının on beşte biri anlamına gelecektir. Zaman dört yabanlık ayrımsız ailenin dosdoğru, istikrarlı ve tam beslenebilmesi amacıyla yapması gereken mahiye azık harcaması tutarı yani kıtlık sınırı 7 bin 785 TL, besin harcaması ile birlikte giysi, basamak, ulaşım, eğitim, esenlik ve benzeri ihtiyaçlar amacıyla yapılması zorunlu farklı maaş harcamalarının toplanmış tutarı yani meskenet sınırı 25 bin 365 TL iken arz düşük emekli maaşının bindirimli halinin dahi kıtlık sınırının katbekat altında kalacağı açıktır.

“YOKSULLUĞUN SEBEBİ ONLARI BİZ DA MEYDANLARDA, SANDIKTA YENERİZ”

Öyleyse emeklilerin, henüz ellerine geçmeden henüz ceplerine girmeden eriyen üç kuruşları ile ölüm kalım mücadelesi vermeleri beklenmektedir. Bizler, işçinin, emeklinin cebinden alarak zenginleşenlerin 14 milyona mail mütekait ve türe sahibi yurttaşa topyekün saldırmaya devam edenlerin başvurduğu bu kadem oyunlarına göz yummuyoruz. Bildiriyoruz: bizlerin yaşam hakkını gasp edecek düzeyde yaratılan bu yoksulluğun sebebi olanları meydanlarda da sandıkta dahi yeneceğiz. Biliyoruz bu ülkede emekliler, kayırıcı onuruna uygun dirim mücadelesi üzere DİSK Mütekait-Sen çatısı altında örgütlenmeye, mücadelemize ses olmaya devam ettikçe soframızdaki ekmeği çalanların döneminin biteceği, güneşin sofrasının kurulacağı eyyam yakındır.”

Share: