Diyanete tutkun kurumlarda yer sarsıntısı tatbikatı yapıldı

Elazığ ve Şırnak’ta İçişleri Bakanlığı Facia ve Ivedili Ebat Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve Ilmek İşleri Başkanlığı işbirliğiyle “Hareket Ajanda, Çök Intizam Tutun ve Tahliye Tatbikatı” gerçekleştirildi.

Elazığ’birlikte Harput Hacı Hamdi Başaran Yatılı Eş Kur’an Kursu’nda gerçekleştirilen tatbikatta, senaryo gereği, yer sarsıntısı simultane siren çalmasıyla öğrencilerin önce adına “Çök-Alengir-Tutun” yöntemi uygulanarak sarsıntının geçmesini beklemeleri sağlandı.

Tatbikatta, depremin peşi sıra öğrenciler öğretmenleri gözetiminde kendilerine gösterildiği şekilde okulu infirak ederek, içtima alanında aynı araya geldi.

Tatbikat kapsamında öğrencilere ayrıca depreme ait bilgilendirme yapıldı.

AFAD Ofis Müdürü Teğmen Balkır, Elazığ genelinde tatbikatları başarıyla gerçekleştirdiklerini belirtti.

Bu kök tatbikatların vatandaşların sarsıntı çabucak daha şuurlu akıntı etmeleri açısından yüce olduğunu anlatım eden Parıltı, “Amacımız kıyamet bilincinin yerleştirilmesi ve beklenir aynı depremde tahliye esaslarının bilinmesidir.” dedi.

Tatbikata, Vali Yardımcısı Recep Çağ, Harput Muhtarı Zülfü Demirpolat, AFAD ekibi, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Şırnak

Şırnak İl Müftülüğünde gerçekleştirilen tatbikata bile 11 çekicilik, 70 personel ve 11 araçla katıldı.

Tatbikat kapsamında katılımcılara depreme ait bilgilendirme yapıldı.

Ilbay Osman Bilgin, burada yaptığı konuşmada, dünyanın temas coğrafyasında afetlerin yaşamın süresince yer aldığını belirterek, afat yaşanmadan tedarikli oluşmak gerektiğini söyledi.

Ülkenin aynı zelzele kırık hattı zarfında düz aldığını anımsatan Bilgin, zelzele bilincinin son yıllarda yaşanan depremlerin peşi sıra oluştuğunu belirtti.

Tatbikatları önemsemeleri gerektiğini rapor fail Âlim, “Bütün kurumlarımız ferda bir ağırlık olacakmış düşüncesiyle her noktada amade olmalı.” dedi.

Programa, Vali Yardımcısı Mehmet Çelik, Uray Başbuğ Vekili Ayten Akgül, İl Jandarma Komutanı Miralay Kasıt Bozkurt ve gelgel temsilcileri katıldı.

Share: