DSİ yatırımlarıyla Çorum’da 218 bin 200 dekar yerey suyla buluşturuldu

Devlet Akarsu İşleri (DSİ) Genel Müdürü Lütfi Akca, 2003 yılından bugüne kadar Çorum’a yapılan 12 baraj ve 3 göletle 218 bin 200 dekar tarım alanını suyla buluşturulduğunu bildirdi.

Akca, yaptığı kayıtlı açıklamada, DSİ’nin nesir ettiği dev barajlarda depoladığı suyu çeşitli mühendislik yapıları yoluyla halkın hizmetine sunduğunu belirtti.

Son 20 yılda Türkiye’nin dört bir köşesinde inşa ettikleri akarsu yapılarıyla şerif yurt topraklarını diriltme ettiklerini vurgulayan Akca, “Türkiye’da baraj sayısını 270’lerden 930’lara yükselttik. Bu yatırımlardan Çorum ilimiz üstelik nasibini aldı. 2003 yılından bugüne büyüklüğünde Çorum’da 12 baraj ve 3 gölet evet olup, toplamda 869 milyon metreküp biriktirim hacmine ulaşılmıştır.” ifadesini kullandı.

Çorum’de nesir edilen baraj ve göletlerle hep 218 bin 200 dekar tarım alanının suya kavuştuğuna dikkati calip Akca, şunları kaydetti:

“Tamamlanan bu tesislerle Çorum ili ve ilçelerimizde yapılan yapışkan tarımla milli ekonomiye 2022 yılı birim fiyatlarıyla 327 milyon liralık ulama sağlanmıştır. Dört baraj inşaatımız devam etmekte, iki gölet inşaatımızın birlikte ihalesi bu yıl zarfında yapılacaktır. Bunların tamamlanmasıyla 41 bin 360 dekar tarım arazisine henüz duygusal suyu verilerek ülkemiz ekonomisine 2022 yılı ünite fiyatlarıyla 62 milyon teklik ulama sağlanması hedeflenmektedir.”

Akca, Alaca Perçem, İskilip Kayaağzı, İskilip Kutluözü, İskilip Yeniceköy, İskilip Yukarıörenseki, Dövenci, Osmancık Karalargüney, Bayat Akseki, Harmancık, Yoğunpelit, Sungurlu Lezzetli, Alacalı Sincan barajları ile Alacalı İsmailli, Kargı Aksu ve Mecitözü Hıdırlık göletleriyle ilişik projelerin ihalelerini açıklık ayında yapacaklarını, yatırımların tamamlanmasıyla 74 bin 500 dekar tarım arazisinin henüz suyla buluşacağını ve yıllık 112 milyon liralık tarımsal sağlık elde edileceğini kaydetti.

Share: