Gaziantep haberleri! Gaziantep’te Keşif Kampüsü’nde eğitim bilimi planlı törenle başladı

Gaziantep’te Fatma Rezzan, Mehmet Ragıp Güzelbey Çocuk Üniversitesi Irfan Kampüsü yetişek ve öğretime planlı törenle başladı.

Gaziantep Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, T3 Vakfı, İl Milli Yetişek Müdürlüğü, Gaziantep Üniversitesi, Hasan Kalyoncu Üniversitesi ve SANKO Üniversitesi işbirliği ile hayata geçirilen okulun açılışı için merasim düzenlendi.

Bilim ve teknolojiyi toplumda geniş kitlelere ulaştırmayı, torunlar ve gençler başta gelmek için toplumun seçme katmanında bu alanlara karşı farkındalık oluşturmayı amaçlayan proje kapsamında, 6-14 gözyaşı grubuna yönelik planlı uygulamalı işlik eğitimlerini havi meslek terbiye öğretime başladı.

Vali Davut Gül, zekanın koskocaman ölçüde kalıtım bilimi olduğunu ancak o zekanın işlenmesi ve çocuğun muvaffakiyetli olmasının bildirme muhteşem sebeplerinden birinin ana ile babanın çocuğuna ilk kânun ayırması ve ilgilenmesi olduğunu söyledi.

Anne ve babanın gayreti, çocuğun disiplinli ve tartılı çalışması başarıyı getirdiğini kaydeden Gül, “Irfan Kampüsü hem 3 sene boyunca tınlamalı devam edecek öğrencilerimize bakım verecek hem bile hafta arası öğrencilerimize birer günlük ayrı hizmet verecek. Bu cemi aynı Gaziantep modeli ile oldu. Şehrimiz, devletimiz ve milletimiz amacıyla evire çevire sonuçlar verecek.” diye konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Atmaca ise bilgelik üretiminin önemine dikkat çekerek, şunları söyledi:

“Silikon Vadisini üretenler buralarda insana beşeri sermayeye yatırım yapanlar ve buradaki bilgelik ekonomisini güce dönüştürenler bugün iki beniz yıldan beri dünyanın sözünü söylüyor. Bugün yıpranmamış ayrımsız şey ikna etmek lazım. Aslında tığ yıpranmamış bire bir özdek terennüm etmek için buradayız. Eskimemiş şeyi Cumhuriyetimizin bize bıraktığı çokça güzelce ayrımsız mirasla söyleyeceğiz. Atatürk’ün bize bıraktığı arz balaban manevi bırakıt bilim ve akıldır.”

T3 Vakfı Genel Müdürü Ömer Kökçam, tek amaçlarının teknolojiyi inşa fail benzeri Türkiye gayesi olduğunu ve bunun amacıyla var güçleriyle çalıştıklarını belirterek, şöyle devam etti:

“Türkiye’de ilk irfan kampüsümüz burada açılıyor. İnşallah demin Samsun’bile de iki tanesinin inşaatı devam ediyor. Onları bile önümüzdeki sene hizmete açmış olacağız. Gaziantep 2020 Teknofest ile birlikte adeta Milli Teknoloji Hamlesi’nin meyvelerinin verildiği şehre dönüştü. 2018 den 2022 yılına büyüklüğünde Teknofest’e Gaziantep’ten 33 bin takımdan fazla mızıka müracaat yapmış ve 125 bin den çok sevimli bu yarışmalara munzam. Gaziantep’te 125 binden aşkın gencin teknolojiyle hemhal olması hakikaten hepimize çok şişman kurum ve haysiyet vermesi gerekiyor. Zımnında bu merkezimizin dahi inşallah 4. ve 5. derslik öğrencilerimiz için kariyerlerinde çokça önemeli benzeri adım olduğunu düşünüyorum. Bu form vakit kaybetmeden çocuklarımıza uygulayım bilimi, tekellüm, enformatik, haber alanında ulama sağlamayacak. Çocuklarımız burada gördükleri eğitimlerle kariyerlerinde ne işe menus olduklarını keşfedecekler.”

Programa İl Milli Yetişek Müdürü Yasin Tepe, GSO Meclis Başkanı Adil Sani Konukoğlu, akademisyenler, öğretmenler, öğrenciler ve velileri katıldı.

Program böylelikle kampüsün hayata geçirilmesinde katkısı gurur temsilcileri, işbirliği protokolü imzalandı.

Share: