Gümüşhane’de 29 Teşrinievvel Cumhuriyet Bayramı kutlamaları

Gümüşhane’bile 29 Ekim Cumhuriyet Altını Bayramı’nın 99.yıldönümü planlı türlü programlarla kutlanıyor.

Kutlama programı kapsamında ilk olarak Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek makamında tebrikleri kabul etti.

Fatih Parkında gerçekleştirilen esas tebrik programı ise Vali Taşbilek ve Belediye Reisi Ercan Çimen’in halkın ve öğrencilerin bayramlarını kutlamasıyla başladı.

Saygı duruşunda bulunulması, İstiklal Marşı’nın okunması ve Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajının okunmasının peşi sıra günün deme ve önemiyle ilgili konuşmayı Vali Kamuran Taşbilek gerçekleştirdi.

Türksüz Anadolu hesabı yapanlara, devletsiz budun hayali kuranlara genişlik şiddetli ve temelli cevabı vererek kanla ve irfanla kurulan Cumhuriyetin 99.yılını kutlayan Vali Taşbilek, “Iri Türk milleti bağımsızlık ufkunu perdeleyen, özgürlük onurunu pençeleyen saldırılara kahramanca direnmiş, sonunda halas destanını şehit ve gazilerimizin fedakarlıklarıyla, eli nimetli kanlarıyla yazmıştır. Yazılan bağımsızlık destanının böylelikle kahramanlarımız tarafından bize eren tıpkısı yurt, hümayun bire bir Cumhuriyet armağan edilmiştir” dedi.

Vali Taşbilek’in konuşmasının arkası sıra “Cumhuriyet Altını” mevzulu şiir ve yazmanlık yarışmalarında dereceye giren öğrencilerin koşuk ve kompozisyonlarını seslendirdiği programda daha sonraları öğrencilerden oluşan umum oyunları ekibi gösterisini gerçekleştirdi.

Spor gösterilerinin de gerçekleştirildiği programda Cumhuriyet koşusunda dereceye girenler öğrencilerin Ilbay Taşbilek’e Türk bayrağı vermesi, 29 Teşrinievvel Cumhuriyet Altını Bayramı zımnında planlı Cumhuriyet Altını mevzulu kompozisyon, suret ve koşuk yarışmalarıyla Cumhuriyet koşusunda dereceye girenlere ödüllerinin verilmesinin peşi sıra izlence geçit töreniyle son buldu.

Kutlama programı kapsamında akşam ezanı saatlerinde kabul töreni verilecek ve manasız fişek gösterisi düzenlenecek. – GÜMÜŞHANE

Share: