Gürsel Erol: Elazığ, AKP İktidarında Afet Değil Mağduriyet Bölgesi Oldu

CHP Elazığ Saylav Gürsel Erol, Rize’nin peşi sıra Düzce’nin bile Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamasıyla kıran bölgesi ilan edildiğine ilgi çekti. Erol, “Yanlışsız Tümen Elazığ’ı çantada keklik gördü, tığ hizmet götürsek birlikte götürmesek da kuşkusuz olsa bize görüş veriyorlar diyerek seçme konuda mağdur etti. Bakanlık dağıtımıyla ilişik, bugüne kadar kabinede Elazığlı tıpkısı bakanın olmamasıyla ilgili hizmetlerin getirilmesiyle ilişik, yarım yamalak giden işlerin yapılması, ovaların sulanması aklınıza gelebilecek rastgele konuda Elazığ aynı kıygınlık bölgesi oldu” dedi.

CHP Elazığ Saylav Gürsel Erol, 2020 yılında Elazığ’dahi meydana mevrut depremin ardından hem CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun hem de kendisinin icap yasa teklifleriyle ister soru önergeleriyle gerekse de matbuat açıklamaları ile şehrin afet bölgesi zar edilmesi gerektiğini dile getirdiklerini anımsattı. Buna karşılık Selim Fırka Elazığ milletvekillerinin ve kâh bakanların kanunda ‘afet bölgesi’ diyerek tıpkı ibare olmadığını söylediklerini hatırlatan Gürsel Erol, zaman yaptığı açıklamada depremden sonradan Elazığ’ın iyesiz kaldığını, şehrin kaderine terk edildiğini belirtti. CHP iktidarında Elazığ’ın bir bakanı olacağını ve şehrin bilcümle sorunlarının çözümüne talip olduğunu kaydeden Gürsel Erol şunları söyledi:

“FACIA BÖLGESİNİ RASTGELE PLATFORMDA DİLE GETİRDİM”

“2020 yılında ızdırap bire bir zelzele yaşadık. Deprem sonucunda birey kayıplarımız oldu. Elazığ’da adalet sahiplikleriyle ilgilendiren dünyalık kayıpları oldu. Yaşanan sorunla ilişkin, sorunların çözümüyle ilişkin birçok beklentiler var. Vatandaşlarımızın, doğruluk sahiplerimizin mağduriyetleri var. Dönme dönme ego bu konuyu Meclis’te gündeme getirdim. Bu konuyla ilişik soru önergeleri, yasa teklifleri verdim. Millî ve evcil televizyonlarda kamuoyunu bilgilendirdim. İlgili bakanlıkların sorunun çözümüyle ilgilendiren katkılarını bekledim. Ama biz bu depremin Elazığ’bile yaşandığı geçmiş günden beri hem Sayın Umumi Başkanımız hem bile ilin Mebus namına ego Elazığ’ın afet bölgesi ilan edilmesi gerektiğini, bunun zamanında örneğinin olduğunu, Erzincan’da bakanlar kurulu kararıyla Erzincan Depremi sonrası ilin facia bölgesi zar edildiğini ve sorunların çözümü üzere geçici kanun maddelerinin çıkarıldığını, yaşanan sorunların bu kanun maddeleri doğrultusunda çözüldüğünü söylemiştim. Bizim bu söylemlerimiz karşısında Elazığ’birlikte ilin Dürüst Öğür milletvekilleri ve bazı bakanlar kanunda ‘facia bölgesi’ ibaresinin olmadığını, kıyamet bölgesi ilan edilemeyeceği üzerine açıklamalar yaptılar. Üste bizim kanun bilmezlikle suçlandığımız dönemler oldu.

“ELAZIĞ HALEN SAHİPSİZ BİR ŞEHIR KENDISINE KADERİNE TERK EDİLMİŞ”

Elan sonraki süreçlerde Rize’bile tıpkı hâkim felaketi yaşandı. Rize’de yaşanan yeğin felaketinden sonraları Sayın Reisicumhur’nın benzeri açıklaması oldu. Dedi kim; ‘Bakanların ve ilin milletvekillerinin talebi doğrultusunda Rize’yi kıyamet bölgesi ilan ettik.’ Esasen geçtiğimiz günlerde Düzce’de aynı hareket yaşandı. Düzce’deki yurttaşlarımıza esbak olsun dileklerimi iletiyorum. Birey kaybının olmaması dahi pozitif tıpkı sevindirici gelişmedir. Ama akıbet itibariyle bugün Sayın Cumhurbaşkanımız bire bir açıklama yaptı ve Düzce facia bölgesi zar edildi. Tığ oralar münasebet afet bölgesi zar edildi diye niteleyerek sorgulama peşinde değiliz. Bizim sorumuz şu; Rize’ye gelince facia bölgesi car edilirken, Düzce’ye gelirken afet bölgesi car edilirken Elazığ illet facia bölgesi ilan edilmedi? Elazığ halen sahipsiz aynı şehir olarak hareket sonrası yaşanan sorunlarla ilgilendiren öz kaderine tecezzi edilmiş durumda. Sevgili hemşehrilerim buradan size sesleniyorum, bu iktidarın Elazığ’a yaklaşımı budur. Yani Selim Parti Elazığ’ı torbada keklik gördü, biz bakım götürsek üstelik götürmesek birlikte nasıl olsa bize düşünce veriyorlar diyerek herhangi bir konuda kıygın etti. Vekillik dağıtımıyla ilgili, bugüne kadar kabinede Elazığlı bir bakanın olmamasıyla ilişik hizmetlerin getirilmesiyle ilişkin, fire revan işlerin yapılması, ovaların sulanmasıyla ilişkin, aklınıza gelebilecek temas konuda Elazığ benzeri mağduriyet bölgesi oldu.

“ELAZIĞ’IN TAMAM SORUNLARINI ÇÖZMEYE TALİBİZ”

Amma bizim iktidarımızda, Genel Başkanımızın Elazığ’a geldiğinde tabir ettiği gibi Elazığ’üstelik aynı icra vekili olacak ve Elazığ o bölgede tayyareci iklim ilan edilecek. ve kalkınmada öncelikli devlet olarak, rastgele sorunun arkasında biz olacağız. Bugüne büyüklüğünde Elazığ’birlikte yaşanan hep sorunları Elazığ’ın nüfuz partisinin saylav veya değişik ayrımsız görevde çözmeye tığ arzulu olacağız ve yaşanan sorunları çözeceğiz. Elazığ daha çok iyesiz tıpkısı kent mümteni.”

Share: