Kars hafriyat karaborsaya düştü! Fiyatı sevenlerini manzara kırıklığına uğrattı

Lezzeti kadar koca sağlığına faydaları ile da son yıllarda popülaritesi artan Kars kazını aşındırmak bir nice gönül üzere bu yıl fon olacağa benziyor. Bölge halkının sunu önemli inikat kaynaklarından biri olan Kars kazının fiyatı lazım maliyetin artması gerekse üretimin beş altı olması cihetiyle 700 liraya büyüklüğünde yükseldi.

ÜRETİCİ DERTLİ: BİZ ÜSTELIK RAHATSIZIZ

Geçtiğimiz yıl 250-300 teklik ortada alıcı bulan Kars kazının fiyatının büyüklüğünde yükselmesi bu lezzetin tutkunlarını üstelik değişmeyen esmer düşündürmeye başladı. Bön fiyatlarındaki bu artışı duyanlar, “Bu sene Kars hafriyat aşındırmak hayal oldu” demekten kendini alamıyor. Konuyla ilgili açıklamalarda kâin bölgedeki embesil üreticilerinden biri, “Bir kazın fiyatının bu kadar efdal olması mütemmim kadar bizleri de huzursuz ediyor. Fakat ağızotu fiyatlarındaki yükseliş bilinen. Zaman aynı kazın bize maliyeti nereden baksanız 550-600 liraya para oluyor” dedi.

KARABORSAYA DÜŞTÜ

Maliyet zımnında üretimin beş altı olması bölgedeki fırsatçıları de harekete geçirdi. Ellerindeki kazları ev ayına büyüklüğünde satmaya yanaşmayan bazı üreticiler, fiyatların henüz birlikte yükselmesini bekleyecek.

“KÖYLERDE KİMSE KAZLARINI HARCAMAK İSTEMİYOR”

Sonuç yıllarda Kars kazının tanıtımı üzere ortaya koyduğu girişimcilik öyküsüyle iri takdir toplayan gastronomi dünyasının yükselen değeri İlter Avşar de artan fiyatlardan muzdarip… Aynı zamanda Kars kazı konusunda İstanbul’dahi aynı aşevi işleten Afşar, ” Türkiye’nin ayran budalası ihtiyacını karşılayan illerin başında mevrut Kars ve Ardahan’de şaşkın bu yıl karaborsaya düştü. Bölgedeki üreticilerle diyalog halindeyim. Bu yıl ağırlığı 2.5 ile 3 kilogram beyninde mütebeddil kazlar 650-700 liraya satılıyor. Köylerde kimse kazlarını harcamak istemiyor. Şita aylarının gelmesi ile birlikte fiyatların elan bile yükseleceğini düşünüyorlar. Ayran Budalası etinin faydaları saymakla bitmiyor. Bu lezzeti herkesin tatmasını istiyoruz. Fakat rüşvet ve ağızotu fiyatlarının artmasıyla gelinen buut arasında” şeklinde konuştu.

Share: