Malazgirt ve Çakal Armudu kutlamaları için bin 350 kilometre pedalladılar

Malazgirt ve Ahlat kutlamalarına ilgi kaldırmak amacıyla Kocaeli’nden yola sâdır 22 yabanlık çiftteker kafilesi, bin 350 kilometrelik yolu pedallayarak Muş’a ulaştı.

12 Ağustos’ta Kocaeli’nden Malazgirt ve Ahlat kutlamalarına gelmek amacıyla it canlı yolculuğa çıkan bisikletçiler, 11 dolaşma sonra Muş’a ulaşabildi. Bin 350 kilometre pedallayarak Muş’a ulaşan sporcular, burada Cahillik ve Spor İl Müdürü Mehmet Arif Taşdemir ve personeller vasıtasıyla karşılandı. Lale Vadisi’nde türlü ikramların yapıldığı sporcular, bire bir süre burada dinlendikten bilahare Çakal Armudu ve Malazgirt’e akıntı için kentten ayrıldı.

Kocaeli’nden aynı farkındalık tesis etmek üzere 16’sı sportmen kalkmak üzere mecmu 22 şahsiyet kafilenin zaman Muş’a geldiğini rapor fail Deneyimsizlik ve Spor İl Müdürü Mehmet Arif Taşdemir, “Güzel benzeri farkındalığı dile ilam etmek üzere ihvan burada. Bisikletle Kocaeli’nden pedallayarak buraya kadar varmış oldular. Bizde bugün burada onları karşıladık. İnşallah burada hem Malazgirt’i hem Çakal Armudu’ı konuşma ettikten bilahare kazasız belasız Kocaeli’ne sağlıklı bire bir şekilde dönmelerini umut ediyoruz. Kendilerine teşekkürname ediyoruz” dedi.

“Kutlamalar amacıyla Yabani Armut ve Malazgirt’te bulunacağız”

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Deneyimsizlik ve Spor Yazıhane Müdürlüğü Doğa Sporları Birimi personeli ve barhana sorumlusu Hazar İnce ise kafilenin 22 kişiden oluştuğunu ve 16 profesyonel sporcuyla Kocaeli’nden Muş’a ayaklık çevirmeye başladıklarını söyledi. Şu dakika bin 350 kilometre civarında aynı yol tekmil ettiklerini kaydeden İnce, “Bin 650 kilometrede hedefimizi tamamlayacağız yıldız olursa. Öncelikle Tatvan’da konaklayacağız, henüz sonraları ise kutlamalar için Çakal Armudu ve Malazgirt’te bulunacağız” ifadelerini kullandı.

“11 gündür yoldayız”

Sporculardan Harun Cambazoğlu ise kısaca bin 650 kilometre ayaklık çevirerek Malazgirt ve Ahlat’a ulaşmayı planladıklarını belirterek, “Bugün akıbet etap. İnşallah sağ salim ayrımsız şekilde konaklamak için Tatvan’da olacağız. Kısaca şu zaman 10. etaptayız. 11 gündür yoldayız. Yolda her takı yaşamadık. Gayet sevinçli tıpkısı şekilde bitmeme ediyoruz. İnşallah sonuç 85 kilometre. Zaman Muş’tayız. Mukavim aynı seyahat. Sürekli yokuşlar var, geçitlerden geçtik ve sonsuz manevi değeri faziletkâr yerlerden geçtik. Başkentten geçtik, Söğüt’ten geçtik, Ertuğrul Gazi türbesine uğradık, 33 şehidimizin kabirlerinin bulunduğu Bingöl’ü ziyaret etme imkanı bulduk. Sevinçli tıpkı şekilde yolculuk bitmeme ediyor” diye niteleyerek konuştu. – MUŞ

Share: