Muş ekibinden depremzede çocuklara toplumsal destek

Muş ekibinden depremzede çocuklara sosyal destek

KAHRAMANMARAŞ – Kahramanmaraş Nurhak kaza koordinatörü yerine görevlendirilen Muş Valisi İlker Gündüzöz, ilçedeki anne ihtiyaçların yanında deri kentlerde geçici yerine nazil çocukların maneviyat motivasyonunu yükseltmek amacıyla toplumsal etkinlikler düzenlenmesini sağlıyor.

Muş Valiliği, “asrın felaketi” adına nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Nurhak ilçesindeki depremzede çocukların ruh bilimsel rehabilitasyonu amacıyla deneyimsizlik merkezindeki fahri gençlerin desteği ile çeşitli etkinlikler düzenliyor. Otağ kentleri gezerek çocuklara türlü etkinlikler düzenleyen deneyimsizlik liderleri ve fahri çoluk çocuk, onlarla oyunlar oynayıp türlü hediyeler dağıttı. Çadırlarda eğreti yerine mihman edilen çocuklara, planlı etkinliklerle keyif mahmul bir çağ yaşatıldı. Ayrıca, çadırlarda barınan vatandaşlar ve çocukların şahsi bakım ve tıraşları bile görevlendirilen berberler marifetiyle yapıldı.

Depremzede çocuklardan Zeynep, “Zaman ağabeylerimiz ve ablalarımız bize balonlar verdiler, yüzümüzü boyadılar, çikolatalar verdiler, oyunlar oynadık. Haddinden Fazla iyice aynı gündü. Ego çadırda oturup oturup sıkılırken ağabeyler, ablalar geldi baziçe oynadık” dedi.

Gönüllü gençlerden Er Kayadelen ise vatandaşların yaralarını tıpkı dakika ilk koparmak için değişik etkinlikler düzenlediklerini belirterek, “Buraya Muş Valiliği Toyluk Merkezinin tüvana gönüllüleri namına geldik. Çocuklarımızı arızi olarak bahtiyar etmeyi sağladık. Çocuklarımızla oyunlar oynadık, onlarla kılık yaptık ve çok güzel mesafelik geçirdik. Elimizden geldiğince ihtiyaçlarını gidermeye çalıştık. Oyuncaklar getirdik onlara. Elimizden geldiğince sair bölgeleri da gezeceğiz. Bura depremden etkilenen tıpkısı kesim. Maatteessüf çocuklarımız üzgün. Elimizden geldiğince bilcümle bu arada vatandaşlarımızın yaralarını sarmaya çalışıyoruz. Hem gençlerle hem yaşlılarımızla hem birlikte çocuklarla domuzuna ayakyolu geçirmeye çalışıyoruz. Çocukların gönlüne dokunup, onları bahtiyar etmeye çalışıyoruz. Psikolojilerine destek oluyoruz. Gayet domuzuna tıpkısı zaman geçirdik” ifadelerini kullandı.

Çadırda geçici olarak barınan vatandaşlardan Ayşe Güldağ birlikte “Muş Valiliğinden buraya tendürüst kadınlar ve rical geldiler. Burada çocuklarımızı oynattılar, oyuncaklar verdiler, bayağı ilgilendiler. Allah razı olsun. Bize buralarda çokça gani bakıyorlar” diyerek konuştu.

Çadırda eğreti kendisine barınan vatandaşlardan Hanım Yılmayan ise “Muş Valiliği Bilgisizlik Merkezinden geldiler ve bize haddinden fazla apotr oldular. Çocuklarımıza oyuncaklar getirdiler, palavra getirdiler. Psikolojimiz açısından çokça mebzul oldu. Haddinden Fazla teşekkürname ediyoruz” şeklinde konuştu.

Share: