Tıpkısı çift ayakkabıyla değişim ettiği kuzu yanından ayrılmıyor

Gümüşhane’nin Torul ilçesinde esnaflık işleyen Halim Tonyalı’nın benzeri koşa pabuç karşılığında aldığı kuzusu ‘Yetim’ yanından ayrılmıyor. Sahibi yoluyla berbere götürülerek bakım yaptırılan kuzu ise kaza sakinlerinin ve esnafın maskotu haline geldi.

İlçede 30 yıldır esnaflık işleyen Halim Tonyalı, ayrımsız yaylacının oğluna ayakkabı almak için namına sunduğu teklifi akseptans ederek 7 günlükken aldığı kuzusu ‘Babasız’e evladı üzere bakıyor.

Benzeri çift ayakkabı karşılığında takasla aldığı kuzuya gözleri yanmasın diye özel çağa şampuanlarıyla banyo yaptıran ve ilçede mevcut berbere götürerek hem fön çektiren hem dahi parfüm sıktıran Tonyalı, kuzu büyüse dahi kestirmeyeceklerini söyledi.

Sahibinin yanından ayrılmayan kuzu ise ilçe sakinleri ve mıntıka esnafının maskotu haline geldi. Kahvehaneye da sahibiyle giren kuzuyu gevşemek için aileler çocuklarıyla gelişigüzel Halim Tonyalı ve özge esnafların dükkanlarına her an ‘Yetim’le oyun oynuyor.

“Burada aynı kuaför amcası var ücretsiz tıpkısı şekilde saçına fön çekiyor”

Kuzunun bölge halkının maskotu haline geldiğini ve herkesin ilgisinin ciddi olduğunu belirten esnaf Halim Tonyalı (41), “Benim oğlumla benzeri yaylacı geldi ayakkabı mağazamıza. Müşterimiz oğluna ayakkabı istedi, bana ayrımsız koşa başmak ver de ben birlikte sana ayrımsız siftinlik kuzu vereyim dedi. Benim aşağılık çocuklarım olduğu amacıyla tükenik olsun dedik. 1-2 ahit sonra yaylacı aradı eş kuzuyu cebin dedi. Gittiğimde o büyüklüğünde küçüktü ki kuzu arabanın zarfında bir nebzecik bağırıyordu. Aldım kuzuyu buraya getirdim, burada kuzu bizimle dolaşmaya başladı, halıların üzerinde uyudu. 7 günlükken geldi bize. Daha batın bağı düşmemişti. İsmini ben “Babasız” koydum. Özellikle buna sebep buraya gelen müşteriler var çocuklarını alıp kuzuyu sevelim diye geliyorlar. Benim sıradan çocuklarım var 3-4 yaşlarında bunu parka götürüyorlar. Parkta kaydırıyorlar, salıncakta sallıyorlar. Kuzu yöntemince çocuklarımın aynı eğlencesi oldu. Parka gelen vatandaşların kucağından inmiyor. Kuzumuz çağa şampuanıyla banyosunu yapıyor gözleri yanmasın diye niteleyerek küçücük. Banyosunu yapıyor ondan bilahare tüylerini saç kurutma makinesiyle kurutuyoruz, tarıyoruz. Burada aynı güzellik salonu amcası var ücretsiz tıpkısı şekilde saçına fön çekiyor, tarıyor, parfümünü sıkıyor. Kuzuyu ayrımsız süre sonradan koca evlatlarından ayıramıyor, evladın kadar peşinden ayrılmıyor. Evden arabayla geliyorum ara sıra arabadan indiğim zaman camdan atlayıp peşime geliyor. Nereye gidersem kuzu benden ayrılmıyor. Kuzuyu büyüteceğiz, büyüdükten sonra artık bu dahi yaylacılarla birlikte dağlara çıkacak, otlamaları dağlarda yapacak ama tabiki banko kuzu hangi büyüklüğünde büyürse büyüsün kesmeyeceğiz” dedi.

“Halim abi bizim dükkana geliyor, o da peşi sıra geliyor”

Kuzunun Halim Tonyalı’nın yanından ayrılmadığını tabir fail esnaf İbrahim Sembol, “Kuzu bizim maskotumuz oldu, marketimize üstelik geliyor kimi vakit. Bağırıyor, ortalığı yıkıyor ama olsun. Kuzu haddinden fazla kişi doğrusu, hüveyda dolanıyor. Halim abinin takiben ayrılmıyor elhak. Halim abi bizim dükkana geliyor, o de peşinden geliyor. Tıpkı ara aldım bunu gizledim, sonra tıpkı baktım yeniden Halim abinin peşine koşuyor. Kollar seviyorlar, üste almak istiyorlar. Müşteriler seviyorlar, hep kucağına almak istiyor” ifadelerini kullandı. – GÜMÜŞHANE

Share: