Van, Hakkari, Bitlis ve Muş’ta öğrenciler dersbaşı yaptı

Van, Hakkari, Bitlis ve Muş’ta Kahramanmaraş merkezli depremler dolayısıyla uzatılan devre tatilinin peşi sıra öğrenciler okullarına döndü.

Van’üstelik 1517 okulda 307 bin 90 öğrenci ve 17 bin 896 sarıklı dersbaşı yaptı.

Edremit ilçesindeki Erdemkent İlkokulu ve Ortaokulu’nda planlı törende sıraya giren öğrenciler ocumak duruşunda bulundu, İstiklal Marşı’nı okudu.

Öğrenciler detaylı müddet sonraları arkadaşları ve öğretmenleriyle tıpkısı araya gelmenin mutluluğunu yaşadı.

Hakkari

Kent genelinde 92 bin mektepli, devre tatilinin ardından okula gelmenin sevincini yaşadı.

Mehmet Akif Ersoy Mesleki ve Beceri Anadolu Lisesi’nde bayrak merasimi düzenlendi. İl Milli Terbiye Müdürü Bilal Dolgunca ve Bölüm Müdürü Oktay Kızılkaya’nın bile katıldığı törende İstiklal Marşı’nın arkası sıra öğrenciler sınıflara alındı.

Sınıfları gezerek öğrencilerle sohbet fail Gür, yer sarsıntısı felaketi zımnında pres bir süreçten geçtiklerini belirterek, öğretmenlerin amacının müşfik, etraflıca ve hamaset donör tutumla öğrencilere andırmak olduğunu belirtti.

Öğrencilerin bu süreçte yaşadıklarını anlatmalarına, kendilerini istedikleri kabil ifade etmelerine imkân sağlanması gerektiğini belirten Iyi, “Dallar makul olmayan yer sarsıntısı görüntülerine, haberlere, zıt söylemlere maruz kalık olabilirler. İlk derste acilen konuları izah etmek, hikmet isnat etmek adına onları dinlemeye ant ayırmak çokça daha kıymetli kıymetli olacak ve iyileştirici baskı yaratacaktır.” dedi.

Muş

Muş Milli Terbiye Müdürlüğü yoluyla Yeşilce İlkokulu’nda tören düzenlendi. İstiklal Marşı’nın okunmasının arkası sıra öğrenciler sınıflara alındı.

Yer Sarsıntısı bölgesinden gelen ve site merkezi ve ilçelerdeki okullara yerleştirilen 157 öğrenci da ders başı yaptı.

Törene katılan Muş Milli Eğitim Bilimi Müdürü Enver Övünç, gazetecilere, Muş genelinde 687 okulda 114 bin 290 mektepli ve 6 bin 819 öğretmenle ikinci döneme başladıklarını söyledi.

Afet bölgesinden gelen öğrencileri okullara yerleştirdiklerini tamlayan Kıvanma, “Bu öğrencilerin temas nev ihtiyaçları giderilmiştir. Kırtasiye malzemesi ve kitapları dağıtılmıştır. Eğitim Bilimi tedrisat yılının ülkemize ve ilimize tatlıca uğurlu olmasını diliyorum. Depremde hayatın kaybeden vatandaşlarımıza ve meslektaşlarımıza rahmet, yaralılara ivedi şifalar diliyoruz. Bütün ülkemizin başı salim olsun.” dedi.

Bitlis

Bitlis ‘te ülke genelinde 103 bin mektepli dersbaşı yapmanın sevincini yaşadı.

İl Milli Terbiye Müdürü Mehmet Güvenli Korkmaz, Kahramanmaraş merkezli depremde hayatını kaybedenlere yağmur, yakınlarına başsağlığı, yaralılara dahi ivedili felah diledi.

Deprem bölgelerinden Bitlis’e 400’ün üzerinde öğrenci geldiğini tamlayan Korkmaz, depremzedelerin yaralarının sarılması amacıyla okullarda atak abdesthane, savmak ve soba üreterek azık yardımında bulunduklarını kaydetti.

Share: