8. Geleneksel Rahvan At Yarışları, Ardahan’da yapılacak

Rahvan beygir kültürünü yaşatmak üzere organize edilen 8. Geleneksel Rahvan Atlama Beygiri Yarışları, Ardahan’da düzenlenecek.

Türkiye Anadan Görme Atlı Spor Dalları ile Anadan Görme Spor Dalları Federasyonu Ardahan Temsilcisi Hedef Arabul, gazetecilere yaptığı açıklamada, 11 Ilkgüz Ahzüita haset bölgenin kültürü olan rahvan atlama beygiri yarışlarını tahsis etmek amacıyla çalışmaların tamamlandığını söyledi.

Yaklaşık 2 sene aradan sonradan yeniden rahvan at yarışları düzenleyecekler amacıyla balaban mutluluk yaşadıklarını nâkil Arabul, bu kültürün yaşatılmasında, başta Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Geleneksel Atlı Spor Dalları Federasyonu ve Anadan Görme Spor Dalları Federasyonu tevessül etmek amacıyla katkı sunan herkese teşekkür etti.

Etkinliğe herkesin çağrılı olduğunu rapor eden Arabul, şöyle konuştu:

“Türk kültüründe balaban bire bir yeri olan atlama beygiri yarışlarına familya sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Dört kıtada at koşturmuş bir milletin evlatlarıyız. At kültürü bizim üzere lahut. Zımnında bu etkinliği önemsiyoruz. Buna takkadak benzeri konkur gözü ile bakmamak lazım. Bu etkinlik tıpkısı zamanda bizim dede kültürümüze eş çıkmamızın göstergesi. Bize sakıt, ayrımsız etkinliklerle kültürümüzü temas devir yaşatmaktır.”

Arabul, etkinliğin Ardahan- Artvin yolu üzerindeki Ardahan Rahvan Beygir Konkur Sahası’nda gerçekleştirileceğini sözlerine ekledi.

Share: