Kimlikle seyahatin başlaması Sırbistan uçak bileti aramalarını 5 ikmal artırdı

Sırbistan’a kimlikle seyahat edilebileceği, Bosna Hersek’e de mümasil zamanda kimlikle yolculuk döneminin başlayacağının açıklanmasının peşi sıra Sırbistan’daki şehirler amacıyla tayyare bileti aramaları 5 tekmil, Bosna Hersek’teki şehirler üzere uçak bileti aramaları ise 15 tekmil arttı.

Enuygun.com’dan yapılan açıklamaya bakarak, elverişsiz dışına müracaat etmek isteyenlerin en çokça geçenek harcadığı konuların başında pasaport ve ara sınav işlemleri geliyor.

Ancak ara sıra ülkelere pasaport ve vizesiz Türkiye Cumhuriyeti çipli kimlik kartı ile antre yapılabiliyor. Kısa müddet önceki Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, Bosna Hersek’in bile pasaport ve vize olmadan müzakere edilebilecek ülkeler arasına gireceği ve konuya ait mukteza tören düzeni işlemlerinin mümasil zamanda tamamlanacağı müjdesini verdi.

Erdoğan, ayrımsız zamanda Sırbistan ile üstelik kimlikle yolculuk amacıyla protokolün imzalandığını açıkladı. Bu kapsamda Enuygun.com çipli kimlik ile gezi edilebilecek ülkeleri sıraladı.

Enuygun.com’un çipli tanıtma kartı ile yolculuk edilebilecek ülkeleri amacıyla listesi şöyle:

Yıldız Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

Türk vatandaşları Yıldız Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne 30 çağ sürecek seyahatleri üzere pasaportsuz çipli üzeri ile seyahat edebiliyor. Sakat ve fotoğrafsız kimlikler ise ülkeye girişte akseptans edilmiyor. Türkiye’den sayı farkı 1,5-2 saatte Kıbrıs’a ulaşarak Lefkoşa, Girne ve Gazimağusa şehirlerini seçmek benzer. Hem tarihi hem plajları hem da canlılık dünyası ile seyahat severlere farklı ayrımsız dünya açan Kıbrıs, hususi lezzetleri ile de keyifli aynı dinlence imkanı sunuyor. KKTC’ye ulaşım için uçuşlar Lefkoşa Ercan Havalimanı’na gerçekleştiriliyor. Türkiye’den İstanbul, Ankara, İzmir, Gaziantep, Bodrum, Adana, Trabzon kadar şehirlerden Ercan Havalimanı’na aracısız uçuşlar düzenleniyor.

Azerbaycan

2021’den itibaren Azerbaycan, Türk vatandaşlarından vize istemiyor. Fotoğraflı ve çipli eskimemiş kimlik belgesi ile 90 haset aşmamak kaydıyla Azerbaycan’a gezi edilebiliyor. Azerbaycan’ın başkenti ve bildirme şişman şehri olan Bakü’ye Türkiye’nin bir nice şehrinden uçakla direkt aksetmek gibi. Ülkenin bir sair kocaman kenti olan Gence üstelik hem iş hem bile turistik açıdan ensesi kalın ayrımsız şehir.

Gürcistan

Karadeniz seyahatlerinin olmazsa olmazı haline gelen Gürcistan üstelik tanıtma kartı ile girilen ülkeler ortada meydan alıyor. Artvin şehrine komşu olan Batum’a otobüs ile üstelik yankılanmak benzer. Trabzon, İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa kabil şehirlerden direkt adına Batum otobüs bileti satın alınabiliyor.

Moldova

Doğu Avrupa’nın arz küçük ülkelerinden Moldova da çipli ve fotoğraflı kimlik kartıyla musahabe edebilecek ülkelerden biri. Moskof ve Anlatı kültürüne mümasil olan Moldova özellikle tarihi açıdan ensesi kalın bire bir mutluluk. O nedenle tarihi anlamda görülecek çok sayıda durak bulunan. Ayrıca ülkede bahar ve yaz aylarında kent parkları dahi öne çıkıyor. Moldova’nın bildirme çok ziyaretçi ağırlayan şehri ise yemyeşil başkent Kişinev. Kişinev aynı zamanda ülkenin biricik havalimanının de bulunduğu şehir.

Sırbistan

Geçtiğimiz beş altı güne kadar vizesiz kendisine ülfet edilebilen Sırbistan, Türkiye ile çapraz namına seyahatlerde pasaportu de kaldırdı. Zımnında imdi kullanılmamış kimlik kartları ile Sırbistan’a başvurmak olabilir olabilecek. Ülkenin başkenti Belgrad tarihi değerleri ve kültürel çeşitlilikleriyle bile berenarı müstehap bire bir rota. Eski ve bakir kendisine ikiye ayrılan Belgrad’üstelik değme bütçeye akla yatkın otel bulunabiliyor.

Çok yakında Bosna Hersek

Daha önce vizesiz ancak pasaportla gezi edilebilen Bosna Hersek yeni alınan karara göre pasaportsuz, sadece kimlikle gidilebilen ülkelerden biri olacak. Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklamaya bakarak konuya ilgili işlemlerin tamamlanmasının arkası sıra Bosna Hersek’e dahi kimlikle yolculuk dönemi başlayacak. Bosna Hersek, müzeleri, tarihi ve kültürel yerleri ile oldukça adlı. Özellikle Saraybosna ve Mostar bildirme ünlü şehirleri. Etrafı Hırvatistan, Sırbistan ve Karadağ ile çevrili olan Bosna Hersek tarihi yerlerinin yanı sıra doğası ile bile dikkati çekiyor.

Share: