AFAD’dan “Hareket Andaç Mevki Tatbikatı”

İçişleri Bakanlığı Kıran ve Müstacel Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda mutluluk genelinde uygulanan “Yer Sarsıntısı Hatırat Devlet Tatbikatı” Trakya’de birlikte yapıldı.

Tatbikat, 18.57 itibarıyla “Çök, kumpas, tutun” hareketinin uygulanmasıyla hayata geçirildi.

Merkezi anons sistemi kapsamında camilerden, şehremaneti hoparlöründen, GSM şirketleri vasıtasıyla uyarı aracılığıyla tatbikat duyuruldu.

Edirne’dahi manevra ikazı sonrası vatandaşlar, “Çök, desise, tutun” hareketini uyguladı.

İl protokolü da gâh alanlarda vatandaşlarla tatbikata katıldı.

Edirne Ilbay Yardımcısı Sıdkı Zehin, bir markette çalışanlar ve alışveriş fail vatandaşlarla “Çök, künde, tutun” hareketini uyguladı.

Otelin restoranındaki tatbikata Edirne Vali Yardımcısı Mehabetli Uysal ve restorandaki vatandaşlar, yerli ve yabancı tabiiyetli turistler ile AFAD ekipleri katıldı.

Oto tamircisinde yapıldı

Edirne Itimat Müdürü Mustafa Alçalar, tatbikata Edirne Eskimemiş Endüstri Sitesi’ndeki dükkanda katıldı.

Tatbikat öncesi AFAD ekibi, tamircilere deprem çabucak yapılması gerekenleri anlattı.

Tatbikat zamanı geldiğinde Alçalar ve dükkanda bulunanlar, uygulamayı gerçekleştirdi.

Alçalar, bu eşkal uygulamaların çok altın olduğunu anlatım etti.

Ciğercide personel tatbikata katıldı

Edirne Tava Ciğerini Koruma Derneği Başkanı Bahri Dinar, sakatatçı dükkanında manevra öncesi personeli ve müşterilerini uyardı, tatbikatın elbette yapılacağı yönünde bilgi verdi.

Tatbikat simultane bile hem çalışanlar hem birlikte müşterilerden bazıları hareketleri kılgı etti.

Dinar, AA muhabirine, Türkiye’nin hareket gerçeğinin yadsınamayacağını ve tedbirlerin asla ötelenemeyeceğini söyledi.

AFAD’ı devlet genelinde dimağ ve farkındalık oluşturacak çapta tatbikat düzenlediği için kutlama eden Dinar, “Bu format tatbikatlar sık sık yapılmalı, Allah ülkemizi afetlerden korusun fakat müdebbir olmakta değme zaman yarar var.” dedi.

Bu arada tarihi çarşılar, Selimiye Meydanı, market ve işletmelerdeki vatandaşlardan bazılarının “Çök, sistem, tutun” hareketini uyguladıkları gözlendi.

Kırklareli ve Tekirdağ

Kırklareli Eğitim ve Araştırı Hastanesi Ivedili Servisi’nde gerçekleştirilen tatbikata sağlık çalışanları, hastalar ve parasız yakınları üstelik katıldı.

Evgin serviste geçenek bekleyenler, hastaların birlikte refakatçi olan vatandaşlar, “Çök, üçkâğıt, tutun” hareketini uyguladı.

Kırklareli Valisi Birol Ekici bile İstasyon Caddesi’ndeki çay bahçesinde vatandaşlarla tatbikatı gerçekleştirdi.

Tekirdağ’bile dahi berber dükkânı dükkanında müşteriler ve dükkan sahipleri “Çök, dubara ve tutun” hareketini yaparak hariç artık. Bazen kafelerde ise vatandaşlar uygulamaya katılmadı.

Kentte berberlik yapan Nuri Şen, deprem tatbikatlarının farkındalık oluşturduğu üzere koskocaman olduğunu söyledi.

Türkiye’nin hareket ülkesi olduğunu belirten Rahat, “Biz bugün tatbikata uyduk, müşterilerimiz de bizimle beraber ‘Çök, ığrıp ve tutun’ hareketini yaparak hariç bundan sonra. Bu soy tatbikatların artırılması vatandaşların bilgilendirilmesi üzere yarayışlı oluyor.” dedi.

Tekirdağ Dr. İsmail Fehmi Cumalıoğlu Site Hastanesi’nde de bazen vatandaşlar, “Çök, dubara ve tutun” hareketini yaparak tatbikata katıldı.

Share: