Anagold Madencilik: “Sedat Cezayirlioğlu ve Avukatının İddiaları Asılsızdır”

Anagold Madencilik Uran ve Ticaret A.Ş., Erzincan’ın İliç ilçesindeki değerli madeni ile ait tartışmalar için, “Sedat Cezayirlioğlu’nun Keban Atatürk, GAP, Karakaya, Sarıkamış barajlarına siyanür aktığı iddiaları gerçeği yansıtmadığı üzere hangi ‘Tayin Raporu’nda ne bile resmi her raporda meydan almamaktadır. Bahsi sabık barajların madenimize yeryüzü yakın olanı 3.4 kilometre mesafede olduğunu belirtmek isteriz. Görüldüğü için Sedat Cezayirlioğlu ve avukatının haberdeki iddiaları asılsızdır ve kamuoyunu falsolu bilgilendirmektedir” açıklamasını yaptı.

Sedat Cezayirlioğlu ve avukatının açıklamalarının haberleştirilmesi konusunda Anagold Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş. bu akşam kayıtlı izah yaparak, söz konusu iddiaların akıllıca olmadığını ifade etti.

Anagold Madencilik’in açıklaması şöyle

“26 Ilkgüz tarihinde ‘Erzincan’bile Siyanür Sızıntısı Yaşanan Zer Madeni Yeniden Faaliyete Geçti: Bu, Türkiye’nin Ölüm Projesi. Lütfen Bunu Durdurun, Yalvarıyorum’ başlığıyla yayınladığınız haberde düz düzlük bilgiler gerçeği yansıtmamaktadır.

Haberde Sedat Cezayirlioğlu’nun kendisi ve avukatı İsmail Hakkı Atal’ın ‘Tespit Raporu’nu başvuru göstererek yaptığı açıklamalar ağız ağıza asılsızdır.

Haberde İliç Esas Ahbaplık Mahkemesi’hangi sunulan rapordan yapılan alıntılardaki bilgiler kamuoyuna kavisli aktarılmaktadır. Haberde açıklamalarına kayran sunulan Sedat Cezayirlioğlu’nun Facebook sayfasında yayınladığı ve bahsettiği ‘Bilirkişi Tayin Raporu’nda, haberde düzlük düzlük bilgiler yer almamaktadır. Cezayirlioğlu’nun 4 zaman evvel (22 Eylül) yayınladığı ‘anlatım’dahi 340 ton siyanürlü solüsyonun aktığına dayalı rastgele belirleme yapılmadığı kadar bu konuda tek resmi hava aracılığıyla ifade üstelik düzenlenmemiştir.

Şirketimiz vasıtasıyla henüz ilkin yapılan açıklamalarda bile belirttiğimiz kadar görüngü neticesinde içerisinde 8 kilogram siyanür kâin 20 tona yakın seyreltilmiş solüsyonu, maden alanı içindeki maden muvasala yoluna aktığını ve bunun Belirleme Raporu’nda dahi belirtildiğini burada tıpkısı sefer daha uyarmak isteriz. Maden sahamız içerisinde meydana mevrut bu viran dakikasında ilmî yöntemlerle müdahale edilerek, temizlenmiştir. Antrparantez aksettirilenin bilakis borazan patlaması şeklinde aynı görüngü gerçekleşmemiş, maden sahası içerisinde mahlul (seyreltilmiş siyanür) haiz 100 mm yani 10 cm çapında borunun angajman noktasında (flanşında) meydana mevrut maharet aksaklık sebebi ile tıpkı çirkin meydana gelmiştir.

Sedat Cezayirlioğlu’nun haberde meydan alan açıklamalarında siyanürün Götürümlü Deresi’hangi aktığı iddiası, müracaat gösterdiği ‘Belirleme Raporu’nda da yalanlanıyor. Olaydaki döküntünün beyaz zehir sahası içerisinde kaldığı ‘Tespit Raporu’nda yazmaktadır. Ayrıca esasen bir raporda Sedat Cezayirlioğlu’nun haberdeki Fırat Barajı’na karıştığı, Keban Atatürk, GAP, Karakaya, Sarıkamış barajlarına siyanür aktığı iddiaları gerçeği yansıtmadığı kabil hangi ‘Tespit Raporu’nda hangi de resmi herhangi bir raporda meydan almamaktadır. Bahsi güzeşte barajların madenimize arz mümasil olanı 3.4 kilometre mesafede olduğunu yorumlamak isteriz.

Görüldüğü için Sedat Cezayirlioğlu ve avukatının haberdeki iddiaları asılsızdır ve kamuoyunu yanlış bilgilendirmektedir.

Kamuoyunun yanlış bilgilendirilmesi, dolma ve hatalı haberin yayılmasının önüne dökmek topluma karşı yer iri sorumluluğumuzdur.

Saygılarımızla

Anagold Madencilik”

Share: