Bu dükkana gelenler 1971 yılından beri tek özdek alamıyor! İşte ilginç nedeni…

Gümüşhane’birlikte hararetli 80 yaşındaki Halil İbrahim Cahit Erdoğan babasından kalan dükkanda babasının öldüğü 1971 yılından bugüne onun anısını keyiflendirmek amacıyla küsurat hiçbir ürünü satmıyor. Kent merkezindeki Atatürk Caddesi üstünde “Bulamadım Çarşısı” adlı geleneksel dükkanında 1936 yılından beri esnaflık yapan babasının anısını neşelendirmek isteyen 80 yaşındaki Halil İbrahim Cahit Erdoğan, babasının öldüğü tarihten itibaren dükkanda bulunan tek şeyi satmadı.

HAFTANIN BELİRLİ GÜNLERİ AÇIYOR

Haftanın makul günlerinde dükkanı açan ancak iç düzeni dahi karışma almak üzere hiçbir şeye müdahale etmeyen ve o dönemden mütezayit ürünleri satmayan Erdoğan, bu sayede babasının anısını yaşattığına inanıyor.Dükkanına tanıdıkları geldiğinde bire bir bahaneyle gönderdiğini, tanımayanların gelmesi yerinde de emaneten baktığını söyleyerek tek husus satmayan Erdoğan, ömrünün sonuna büyüklüğünde ürünlerin raflarda duracağını söyledi.

“BABAMDAN SONRADAN RAFLARA DOKUNMADIM”

Bulamadım Çarşısı isimli dükkanında bulunan ürünlerin çoğunun fabrikasının birlikte kapandığını ve ürünleri yeniden bulamayacağından âlem da satmadığını belirten Halil İbrahim Cahit Erdoğan (80), “Bizim evvel dükkanımız 1936 yılında Rezil Mahallesi’nde açmıştık. O dükkanın kokusu hala nefsimde, beynimde, kalbimde. Daha sonra buraya taşındık. Burayı de bizden yabancılar çıktı para vermelerine karşın babama saygıları bol olduğu amacıyla babama müstahak gördüler. 1971’den beri bu mesleğin içerisindeyim. Bura babamın benim değil. Ben babam sağken burayı süslü dükkanlar kabilinden fora etmek istedim ama babam beni kovdu. Vitrinleri değiştirecektim kovdu beni. O devir bugündür böyle. Burayı istesem süslerim püslerim amma gelesim bulunmayan. Burada olan malzemeler o zamandan kalma. Beni tanıyarak buraya gelenleri başımdan savıyorum, beni tanımayanlara bile güç duruyorum diyorum. Bunları satsam yenisini kuşkusuz alayım o nedenle satmıyorum. Onları gördükçe eskilere gidiyorum. Ölene büyüklüğünde böyle devam edeceğim, buradaki malzemeleri satmayacağım. Bunları satsam bire bir malzemeleri bulamam ki alayım. Ürünlerin çoğu piyasadan kalktı, fabrikaları dahi namevcut. Bu dükkan bana geçmişimizi hatırlatıyor” dedi.

“İNSANLAR ESKİDEN BURAYA HADDINDEN FAZLA DAHA ERKEKLIK ORGANI UĞRARDI”

“İnsanlar aradığını bulamayıp yeryüzü, son buraya geldiği üzere burasının ismi Bulamadım Çarşısı” diyen Erdoğan “Babam biraz aut görünüşü itibariyle çokça yoğun soğukkanlı biriydi. Babam bu dükkanı bana bıraktı, önemli olan onun anısını, hayatını, onun solunum ettiği havayı teneffüs etmek. Yoksa marketler var ben dahi açardım. Ego burada babamın anısını devam ettiriyorum. Babamdan sonradan on paralık raflara dokunmadım. 1971’bile hangi ise o. Fark Etmek istediğimde üstelik kovmuştu filhakika” ifadelerini kullandı.

Share: