Bursa Valiliğinden Osmangazi’de düşen uçakla ilişik açıklama Açıklaması

Bursa Valiliğince, Osmangazi ilçesinde düşen uçağın özlük kategorisine akıllıca adına hususi uçuş izniyle uçuşlarını gerçekleştirdiği bildirildi.

Valilikten yapılan yazılmış açıklamada, Bristell B23LE tipi çokça belli belirsiz albeni aracının (ultralight), Sakarya Pamukova mevkisinden kalkışından sonraları saat 15.55 sularında Osmangazi Ovaakça bölgesine düştüğü hatırlatıldı.

Yaşamını yitiren iki kişiden biri olan pilotun, çok belli belirsiz çekicilik uzlaştırıcı uçman lisansı (UPL) sahibi olduğu belirtilen açıklamada, şu ifadelere düzlük verildi:

“TC-UHY tescil işaretli albeni uzlaştırıcı ile umumi havacılık isteyerek gerçekleştirilen uçuşta ilçe meydana gelmiştir. Albeni ara bulucu Asya ASC Umumi Havacılık İşletmesi altında olup, bahis konusu şeriklik Sivil Havacılık Umumi Müdürlüğü tarafından TR-GH-108 no’lu pres ruhsatı ile umumi havacılık işletmeciliği açmak amacıyla yetkilendirilmiştir. TC-UHY tescil işaretli gelgel aracı kişi kategorisine uygun olarak 22 Nisan 2023 tarihine kadar makbul olan özel pervaz izni ile uçuşlarını gerçekleştirmekteydi.”

Ovaakça Doğal Gaz Devre Santrali yakınındaki araziye sakıt uçağın pilotu Yunuseli Sportif Havacılık Derneği Başkanı Melik Köksal ile yanı sıra kâin Burcu Akva hayatını kaybetmişti.

Share: