Çamaşır makinesi kazanından yaptıkları odun sobaları depremzedeleri ve ekipleri ısıtıyor

Zonguldak’ın Karadeniz Ereğli ilçesinde hararetli eş grubu, hurdacıdan topladıkları eski çamaşır makinesi kazanlarından ürettikleri odun sobalarını, şita şartlarında evsiz mütezayit afetzedelere ve enkazda müteharrik arama kurtarma ekiplerine gönderiyor.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin peşi sıra ancak genelinde başlatılan arkalama çalışmaları kapsamında belirlenen ihtiyaçlara, diğer illerdeki hayırperver vatandaşlar kaygısızca kalmıyor.

Karadeniz Ereğli ilçesinde ticaretle uğraşan Vahap Akbulut ve arkadaşları, yıkıldığı yahut emniyetli olmadığı amacıyla evlerine giremeyen depremzedeler ile itici havada çalışmalarını yürüten arama kurtarma ekipleri amacıyla soba üretmeye karar verdi.

Vatandaşlardan ve hurdacılardan topladıkları sakat çamaşır makinesi kazanlarını atölyede odun sobasına muhavvil gönüllüler, şimdiye kadar 144 sobayı yer sarsıntısı bölgesine gönderdi.

“Önümüzdeki hafta 1 tır elan göndermeyi düşünüyoruz”

Akbulut, AA muhabirine, şita şartlarını göz uğrunda bulundurarak hakeza bir kadem attıklarını söyledi.

Çamaşır makinesi kazanlarını kenarlarına bukanak ayırmak kanalıyla odun sobasına dönüştürdüklerini anlatan Akbulut, “Bunu yaparken vatandaşlar ve 2-3 kaynakçı arkadaşımız da kurduğumuz atölyede bize destek veriyor. Havalar malumunuz eksiklik derecede seyrediyor. Orada görev özne arkadaşlarımız daha bayındır çalışsın ve depremzede kardeşlerimiz üşümesin diye niteleyerek böyle ayrımsız işe giriştik.” dedi.

Akbulut, şu asıl büyüklüğünde 144 soba gönderdiklerini belirterek, “Bunun 60’ını Hatay’ın Antakya, 84’ünü ise Gaziantep’in İslahiye ilçelerine ulaştırdık. Elbette bunların yanı sıra odun, kömür ve tutuşturucu jel da gönderdik.” diye konuştu.

Hurdacılardan bozuk makine kazanlarını toplamaya devam ettiklerini anlatan Akbulut, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bulabildiğimiz ve yapabildiğimiz büyüklüğünde göndermeye çalışacağız. Burada Kıran Sanayi Sitesi’nde saha tuttuk. Dükkan sahibi de bizden ücret almadı. Oraya odun, kömür yığılıyor. Tığ üstelik soba üretimine devam edeceğiz. Bire Bir hafta zarfında bölgeye 2 tır gönderdik. Önümüzdeki hafta 1 tır henüz göndermeyi düşünüyoruz.”

Share: