Çanakkale-Biga Taşoluk Sulamasında çalışmalar devam ediyor

Mehabet Akarsu İşleri (DSİ) Genel Müdürü Lütfi Akca, 96 bin dekarlık zirai arazinin modern borulu sistemle sulanmasını sağlayacak Çanakkale- Biga Taşoluk Sulaması inşaatında çalışmaların süratle bitmeme ettiğini bildirdi.

Tarım ve Orman Bakanlığına sınırlı Çap Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Prof. Dr. Lütfi Akca yaptığı yazılı açıklamada, 96 bin dekarlık tarımsal arazinin modern borulu sistemle sulanmasını sağlayacak Çanakkale-Biga Taşoluk Sulaması inşaatında çalışmaların tezelden bitmeme ettiğini belirtti. Akca şöyle devam etti:

“Projenin tamamlanmasıyla Çanakkale ilinde bulunan 96 bin dekarlık ekincilik arazisinde çağcıl borulu dizge ile sulama yapılacak olup, iş kapsamında 50 bin 380 dekarlık düzlük sulamaya açılmıştır. Bölgede yapılacak sulu tarım ile 2022 yılı birim fiyatları ile talih ekonomisine almanak 108 milyon 932 bin 40 teklik yardım sağlanması hedeflenmektedir. Projenin tamamlanması ile bölgede işaret çeşitliliği artacak ve tarıma dayalı sanayi gelişerek toprak halkının sosyo-hesaplı namına aksiyon göstermesine ulama sağlanacaktır.”

Projeye ilişkin

Proje kapsamında, bütün 27 bin 129 metre esas boru hattı ve hep 155 bin 332 metre sakınım boru yolu yapılacak. Ana boru hattında 16 bin 200 metre CTP boru imalatı tamamlandı. Sakınma borazan hatlarında ise 6 bin 315 metre CTP ve 65 bin 610 metre HDPE koyulmak için hep 71 bin 925 metre borazan imalatı tamamlandı. Küsurat boruların döşenip konferans yapılarının tamamlanması ile işin 2023 yılına kadar içerisinde 8 bin 620 dekarlık arazinin henüz sulamaya açılması planlanıyor. – ANKARA

Share: