Çankırılılar, Yaren Gecesi’nde buluştu

Esenler Belediyesi, temeli ahilik müessesesine müstenit ve Çankırı’nın sosyo-kültürel yapısına alnaç veren Yarenlik geleneğini “Yaren Gecesi” ile Esenler’e taşıdı. TBMM AK Öğür Kadro Başkanvekili ve Çankırı Milletvekili Muhammet Emniyetli Akbaşoğlu, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu ile Çankırılıların katıldığı programda, sodyum klorür ve keşkek izzetüikram edildi.

Türkiye’nin kültürel zenginliğini ve yerel çeşitliliğini ortaya koyan etkinlikleri meraklılarıyla buluşturan Esenler Belediyesi, bu misil Yaren Gecesi’hangi eş sahipliği yaptı. Esenler Belediyesi ve Esenler Çankırılılar Derneği teşrikimesai ile düzenlene programa, TBMM YANLIŞSIZ Fırka Takım Başkanvekili ve Çankırı Saylav Muhammet Güvenli Akbaşoğlu, Esenler Şehremini Mehmet Tevfik Göksu, YANLIŞSIZ Tümen Sultangazi İlçe Başkanı Süleyman Yiğitoğlu, Çankırı Dernekler Federasyonu Zeynettin Aydın, Esenler Çankırılılar Derneği Başkanı Osman Kelber ve sayıda vatandaş katıldı. Cömertlik geleneğinin ayrımsız parçası kendisine günümüze büyüklüğünde meri Yaren Gecesi, Esenler’deki Çankırılıları tıpkısı araya getirdi. Katılımcılara tuz ve keşkeğin ağırlama edildiği programda Türk Halk Müziği sanatçısı Sami Sarp, seslendirdiği dernekevi eserlerle programa renk kattı.

Çankırı’nın milli uğraş yıllarından itibaren büyük bir fonksiyonu olduğunu söyleyen TBMM YANLIŞSIZ Parti Kadro Başkanvekili ve Çankırı Milletvekili Muhammed Emniyetli Akbaşoğlu, “Milli mücadelede Kastamonu ve Ankara arasında tıpkı anahtar taşı olarak tıpkı ‘İstiklal Yolu’ yerine tarihe geçmiştir. Milli mücadeleyle beraber bağımsız milletvekili devletimizin kurulmasında koca ve zırh sevkiyatı anlamında bu posta ‘İstiklal Yolu’ kendisine tarihe tescil edilmiştir. 15 Temmuz uluslararası çarpış ve karışma girişimi esnasında Sayın Cumhurbaşkanımızın ‘Haydi meydanlara!’ davetine icabet fail bütün milletimizle bu arada, Sayın Başbakanımız Binali Saika eş de 15 Temmuz’de milletin başına bomba yağdıran uçakların kalktığı Ankara Mürted’deki hava meydanı pistinin fonksiyonsuz arkaç vürut talimatını birlikte Çankırı Ilgaz’da iken vermiştir. Dolayısıyla Çankırımız, hem birinci İstiklal mücadelesinde hem birlikte ikinci İstiklal mücadelemiz olan 15 Temmuz’un karargahı olmuştur. Bu vesileyle yürekli Çankırılı hemşehrilerimizi dostlukla, hürmetle selamlıyorum” ifadelerini kullandı.

“Bu toprakların ruhunda yarenlik vardır”

Esenler Belediye Reisi Mehmet Tevfik Göksu ise, “Zaman Yaren Gecesi vesilesiyle Çankırı’dan buraya şereflendirme eden kardeşlerimize dahi özellikle şiddetli geldiniz diyorum. Yarenlik nedir diye niteleyerek tıpkısı soru sorsak belki siz yarenliğin tarihi arka planını kusurlu saat bize anlatırsınız. Yarenlik nedir dediğimizde birkaç sonraları izleyeceğimiz ve dinleyeceğimiz ritüellerle ait bize haddinden fazla molekül söyleyebilirsiniz. O kültürün içerisinde büyüdüyseniz hür surette o kültürün içinizdeki yansımalarını dahi dışa vurursunuz. Biz yarenliği kitaplardan okuyan tığ yarenliği seyrederek öğrenen insanlar üzere Yarenlik nedir diye sorarsanız tığ bunu iki kelimeyle tarif ederiz: Hukuk ve muadele. İnsanlık tarihinde iki pasaj dostluğun zirvesi vardır: Öleceğini bile bile Hz. Peygamber’in (s.a.v.) yatağına yatan Hz. Büyük. O dostluğun zirvesinde, diğeri da efendimize uzun hayvan dokunmasın diye ayağıyla deliği kapatan in arkadaşı, Uçurum-i Gar dediğimiz Hz. Ebubekir. İnsanlık tarihinde dostluğun zirvesi bu iki isimle anlatılır. İşte biz, rastgele birimiz bu dostluk zirvesini yaşamak ve bunu neşelendirmek ve idrak etmek üzere her birimiz durduğumuz yerin neresi olduğuna bakıp gideceğimiz içtima neresi olduğunu bilmemiz gerekiyor. Yarenlik takkadak Çankırı’nın Kastamonu’nun değil bu bölgenin kültürüdür. Bu toprakların ruhunda yarenlik vardır” diye konuştu.

“Belediyemizin destekleri çokça eşsiz”

Esenler Çankırılılar Derneği Başkanı Osman Kelber üstelik yaptığı konuşmada, “Esenler’birlikte Çankırı sevdamızı yaşamaya ve yaşatmaya devam ediyoruz. Esenler Çankırılılar Derneği adına hemşehrilerimizin bol gününde, ızdırap gününde yanlarında olmaya çaba ediyoruz. Maddi ve manevi yönden hemşehrilerimizin birlikte oluyoruz. Esenler Belediyemizin ve sayın belediye başkanımızın Sivil Topluluk Kuruluşlarıyla olan destekleri ve gayretleri tartışmasız bizler amacıyla çok kıymetlidir. Belediyemizin destekleriyle hemşehrilerimizi kültür gezileriyle buluşturduk. Ramazan aylarında gerekseme sahibi ailelerin yanlarında bulunduk. Esenler Çankırılılar Dernek yönetimi yerine bizlerden desteklerini esirgemeyen uray başkanımız Sayın Mehmet Tevfik Göksu’ya siyasal büyüklerimize haddinden fazla teşekkür ederim” dedi.

“Arz büyük yalnızlık köksüzlüktür”

Çankırı Dernekler Federasyonu Zeynettin Aydın ise, “Çankırı’dan Ahi Yaren ekibi buraya geldi. Bire Bir el daha şehremaneti başkanımıza ve Çankırılı hemşehrilerimize teşekkür ediyorum. 450-500 kilometre alarga gelerek kültürümüzü, ananemizi burada keyiflendirmek için gelen baş ağalarımıza, yaren ağalarımıza, çavuşumuza ve sazendelerimize çokça teşekkür ediyoruz. Yahya Eksiksizlik diyor ya ‘Sunma iri kimsesizlik köksüzlüktür’ diye. Ecdada rahmet olsun ki bize yaren kültürünü bıraktı. Yaren kültürünü sürmek, onların varlığını ve birliğini idrak etmek, dostluğun, kardeşliğin, muhabbetin ne olduğunu biz o meclislerde öğrendik. O meclislerde samimiyeti, ihlası öğrendik” diye konuştu. – İSTANBUL

Share: