CHP Umumi Komutan Yardımcısı Torun, Ordu’da konuştu Açıklaması

CHP Umumi Komutan Yardımcısı Seyit Torun, “Biz ‘Yeni minimum ücret 10 bin liranın üstünde olmalı’ diyoruz. Amma bu birlikte hal değil. Anne yüce olan minimum ücretin artırılması büyüklüğünde vatandaşın mübayaa gücünün yükseltilmesidir.” dedi.

Partisinin Kargaşa İl Başkanlığında basın toplantısı düzenleyen Torun, gündeme ilgilendiren soruları yanıtladı.

Torun, 2023 yılı asgari ücretle ilişkin soru üstüne, herhangi bir minimum ecir arttığında vatandaşın mübayaa gücünün benzeri paralelde düştüğünü, vatandaşların üstelik bu durumun farkında olduğunu söyledi.

Ekonomiye yönelik eleştirilerde bulunan Torun, şunları kaydetti:

“Siz ekonomiyi düzgün tıpkı rotaya koymadıkça enflasyonu düşürmediğiniz sürece, ekonomiyi cins ayarlarına getirmediğiniz sürece minimum ücreti hangi büyüklüğünde artırırsanız artırın bu çabalar boş. Ama biz ‘Yeni minimum ecir 10 bin liranın üstünde olmalı’ diyoruz. Amma bu de çözüm değil. Temel kebir olan minimum ücretin artırılması büyüklüğünde vatandaşın satın alma gücünün yükseltilmesidir. Burada muamele kötü. Bu gidişatın düzeltilmesi lazım.”

Seyit Torun, seçimde kasa güvenliğine yönelik partide ne üzere hazırlıklar yapıldığına müteveccih soruya, “Şu anda bunu iddia ederek söylüyorum. Sandık güvenliğiyle ilişik bildirme hazır parti biziz. Bunu en iyi yönetecek fırka de biziz.” yanıtını verdi.

Bu konuda parti teşkilatlarına sonsuz eğitimler verildiğini kaydeden Torun, “MYK üyeleri, Parti Meclisi üyeleri, milletvekilleri, nazik bir örgütlülük içerisinde süreci strateji ediyor. Bütün bunların yanında Sayın Umumi Başkan, ara sıra kendisi bilgisayarını açarak herhangi bir ne ülke, birçok unsur yapmış, hangi el sandık başı çalışmasını kurnaz, bir tane tek taharri ediyor. Bizler de teşkilatları ziyaretimizde bu çalışmalar işlenmiş mı bakıyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Torun, bazen ilçelerin el yapılacağı yönündeki iddialara ilgilendiren, bu kabilinden söylentilerin gelişigüzel seçme öncesi gündeme geldiğini dile getirdi.

Her ilde nazik ilçeler olduğunu ve buraların dahi el doğmak isteyebileceğini tabir fail Torun, “Ama bu ‘Ben burayı il yapacağım, şurayı el yapacağım’ demekle olmaz. Bu çapraz kuma akılla ayrıntılı sürekli ayrımsız çalışmayla yapılacaktır. ‘Ben yaptım, oldu’ denecek benzeri fenomen değildir. Bunun gelişigüzel seçme öncesi vatandaşa sunulmuş politik tıpkı deyiş olduğunu düşünüyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Share: