Cizre’de “Meme kanserinde farkındalık” standı açıldı

Şırnak Cizre Dr. Selahattin Cizrelioğlu Devlet Hastanesinde, “Bicik Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı” dolayısıyla bicik kanserinde farkındalık standı açıldı.

Hastanede poliklinik ve meşveret birimi önünde açılan stantta yöneticiler ve esenlik personeli tarafından pestil ve züğürt yakınlarına risale dağıtıldı, meme kanseri ve muayenesi konusunda bilgelik verildi.

Stanttaki bilgilendirmeye Başdoktor Uzm.Dr. İsmail Davet Özütok, hastanenin İdari ve Mali İşler Müdürü Sabgatullah Anmal, Sağlık Hizmet Hizmetleri Müdürü Kükremek Atılganlık, Sertabip yardımcıları Başkumandan Adamcıl ve Ünal Özalp ile başöğretmen yardımcıları katıldı.

Başdoktor Özütok, meme kanserinin kadınlarda genişlik yoğun görülen amansız hastalık türlerinden biri olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Tıpkı kadının hayatı süresince meme başı kanserine yakalanma olasılığı 8’da 1 kadar efdal ayrımsız oranda olup, erkeklerde ise çok kıymetli dahi olsa bu çor görülebilmektedir. Meme kanserinde erken teşhis çok kebir. Zira tanılama geciktikçe amansız hastalık her an ilerlemekte ve yaşamı tehdit edici boyuta ulaşabilmektedir. Çor payanda altındaki lenf bezlerine dahi sıçrayabilir, mızrap, akciğer, karaciğer, kanı kabil organlara de yayılabilir. Bu durumda ise otama süreci haddinden fazla daha zorlaşır ve muhtemel yaşam süresi kısalır. Meme Başı kanserinde detaylı süre sağlıklı yaşayabilmenin anahtarı memede ele gelen sağlamlık, dayak altında şişmiş üzere bulgulara alın dikkatli başlamak ve ahenkli doktor kontrollerini ihmal etmemek. Özellikle 40 gözyaşı vücut kadınların düzenli meme muayenesi yaptırmalarını, keyif kontrollerini aksatmamasını öneriyoruz.”

Share: