Coşkunluk merdivenlerine konulan eşyalar tahliyeyi engelliyor

– Ateş merdivenlerine konulan eşyalar tahliyeyi engelliyor

MUŞ – Türkiye’yi kanun boğan ve 10 ilde yıkıma neden olan 2 iri hareket sonrasında hararet merdivenlerine konulan malzemelerin afet esnasında tahliyeyi engellediği konusu yeniden gündeme geldi.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen sarsıntı bir nice ilde yıkıma hastalık olurken facia sonrasında boşaltma üzere kullanılabilecek hararet merdivenlerinin durumu ağız dalaşı konusu oldu. Yangın merdivenlerinin ambarlama alanı kendisine kullanılması ve afat sonrası çıkabilecek yangınlar esnasında tahliyeyi güçleştiriyor. Muş’ta binalarda ateş merdiveni bulunmasına rağmen amacına makul kullanılmadığı üzere afet çabucak işlevsiz kalıyor.

İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği gereği ateş merdivenlerinde benzeri hınç simultane tahliyeyi zorlaştıracak değme cins eşyanın kaldırılması gerekiyor. Konu ile ilgilendiren açıklamalarda mevcut Muş Alparslan Üniversitesi Facia Dalavere Aplikasyon ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğretim Üyesi İskender Dölek, ateş merdivenlerinde insanların tahliyesini engelleyecek seçme eşyanın olmaması gerektiğini belirterek, “Büyük ayrımsız kıran yaşadığımız bu dönemde dikkat çekici hususlardan bire bir tanesi kullandığımız binaların ateş merdivenlerinin olup olmamasıdır. Depremler esnasında tali afetler yerine nitelendirdiğimiz yangınlarda yaşanabiliyor. Bu durumda binalara ilişik alternatif yollar namına düşünebileceğimiz cuşuhuruş merdivenlerinin yönetmenliğe uygun aynı şekilde kullanılması, düzenlenmesi ve nazik binalarda banko bulunması gerekiyor. Gine yönetmenliğe göre bu cuşiş merdivenlerinde insanların tahliyesini engelleyecek değme anahtar gerek ve malzemenin olmaması gerekir. Yangın merdivenleri kaymaz malzemeden yapılması ve vadi zemine çıkması gerekiyor. Vakit Kaybetmeden cuşiş için değil sarsıntı sonrası tahliye yolları adına ehemmiyet genişlik eden yerlere dahi ilgi etmemiz gerekir” dedi.

Share: