Cumhurbaşkanı Erdoğan, Samsun’da dolgun açılış töreninde konuştu: (4)

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, ” Türkiye Yüzyılı’na adım atacağımız 2023’ü, ülkemizi toptan, politik ve soylu erki sistemin sunma konusunda çıkartacağımız kullanılmamış dönemin sembolü haline getirmekte kararlıyız.” dedi.

Reisicumhur Erdoğan, Cumhuriyet Altını Meydanı’nda planlı şişman açım törenine katılan vatandaşlara hitap etti. Kadınların enerjisini ve kabiliyetini hayatın temas alanında ülkeye vermek için yaptıklarını ehliyetli bulmadığını ifade fail Erdoğan, iş hayatından aileye herhangi bir konuda elan ilerisini hedeflediklerinin altını çizdi.

Hayata geçirdikleri projeleri anlatan Erdoğan, ” Çanakkale Köprüsü’nü gördünüz değil mi? Biz buyuz. Bunlar ancak sandalla gezerler. Avrasya Tüneli nedir, anlamazlar. Bunlar, Marmaray Tüneli’ni bilmezler. Bunları eden biziz. Güç Şehriyâr Gerçek Köprüsü’nü yaptık. Bunlar hangi dediler, neden yaptınız? Bizim işimiz bu. ‘Eğer umu etmiyorsanız siz gelgeç geçin’ dedik. Osmangazi Köprüsü’nü fail ki? İstanbul’u İzmir’e bağladık, 7,5 saatte gidiliyordu, demincek 3 saatte gidiliyor. Bay Eksiksizlik, sen İzmir’den seçildin değil mi? Bak seni dahi gelgeç yürümekten alıkoyduk. Çıktı 3 saatte, 3,5 saatte İstanbul’dan İzmir’e gidebiliyorsun.” diye konuştu.

Gençlerin ufkunu, yaşadıkları köyle, mahalleyle, şehirle merbut olmaktan çıkarıp dünyayı kucaklayacak seviyeye getirmeyi ehliyetli bulmadıklarını ve gözlerini uzaya diktiğini tamlayan Erdoğan, şunları kaydetti:

“Terörle mücadelede, yurt savunmasında, bölgemizdeki asayiş ve bol bolamat mimarisinde geldiğimiz konumu yeterli bulmuyoruz. Cümle mazlumların ve mağdurların duasını alacak hedefler peşinde koşuyoruz. Ezcümle, yaptıklarımızın üzerine yatmıyoruz. Elan yapamadıklarımızın hayıflanmasıyla bundan sonra çalışıyoruz. Bizim hoppadak sağlıkta, takkadak ulaştırmada, hemen enerjide, hemen şehircilikte, hoppadak toplumsal desteklerde, bakınız hepsinde demiyorum, bunların hoppadak birinde yaptıklarımız, karşımızdakilerin ömrü boyunca yapabildiklerini fersah uzaklık geçmeye yeter.”

Erdoğan, 8. Reisicumhur Turgut Özal’ın, “Bizim icraatlarımıza onların hayalleri dahi yetişemez.” ifadesini hatırlatarak, “Ülkemizde siyasetin mecrasını, ölçeğini öylesine yukarıya taşıdık kim karşımızdakilerin sözde ‘program’ diye, sözde ‘proje’ diyerek anlatım ettikleri hususların çokça ötesinde bundan sonra bire bir Türkiye gerçeği var. Türkiye Yüzyılı’na girişim atacağımız 2023’ü, ülkemizi küresel, politik ve hesaplı sistemin bildirme üzerine çıkartacağımız kullanılmamış dönemin sembolü haline getirmekte kararlıyız. Verdiğimiz rastgele savaş, yaptığımız herhangi bir gelişim pekâlâ sizlerin gözü önünde yaşandıysa Türkiye Yüzyılı’nı dahi bir şekilde inşa edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Bu yolculuğun ati etabını dahi yine Türk halkıyla sürdürmeye arzulu olduklarını rapor fail Erdoğan, Samsun’un Cumhuriyet Altını’in bakir yüzyılına bile ıstampa vuracağından şüphesi bulunmadığını söyledi.

Erdoğan, açılışını yaptıkları ürün ve hizmetlerin görklü olmasını dileyerek emeği geçenleri tebrik etti.

Konuşmasının peşi sıra Erdoğan, Asarcık-Kavak yolu açılışı için telekonferans yöntemiyle Iblağ ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na bağlandı. Erdoğan, vatandaşlara yolu zahir bulduklarını sorarak, “Bay Eksiksizlik dahi izlemiş midir? Görmesi geçişsiz. Samsun’a üstelik bu yerinde. Nedeniyle çok çalışacağız çünkü Allah göstermesin bunların eline bu ülke kalırsa biz çamurdan, bataklıktan geçemeyiz.” diye konuştu. Erdoğan, henüz sonra yolun açılışını gerçekleştirdi.

Ardından Vezirköprü Şevket Hastanesi, sakat Esenlik Bakanı Ahmet Demircan’a angajman yapılarak açıldı.

Samsun Üniversitesi Ballıca Kampüsü’nün açılışı üzere da telekonferans ile Yükseköğretim Yerleşmiş Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar’a bağlantı yapıldı. Darülfünun yerleşkesini ve dersliklerinin görüntüsünü alandakilerle izleyen Erdoğan, burada bulunan tıpkısı fakülteye dünürü Özdemir Bayraktar’ın adının verilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek açılışı gerçekleştirdi.

Reisicumhur Erdoğan, serencam yerine Samsun’üstelik yapılan mecmu işaret ve projelerin şişman açılışını kurdele keserek gerçekleştirdi.

Açılış töreninde imtihan hassasiyeti

Toplu açılış töreninin yapıldığı Cumhuriyet Altını Meydanı’nda binalara “Türkiye Yüzyılı”, “Samsun Amade” afişleri ile üzerinde Reisicumhur Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Celal Bahçeli’nin fotoğrafının kayran aldığı “Yüzyılın Birlikteliği” yazılı ası asıldı.

Tören öncesinde örtüsüz öğretim sınavı dolayısıyla öğrencilerin huzursuz olmaması amacıyla duyarlık gösterilerek alanda çalgı yayınına son verildi.

Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Garaz Gurur, DOĞRU Parti Umumi Komutan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, Samsun Büyükşehir Belediye Reisi Mustafa Demir’in da müracaat yaptığı törene, Tarım ve Orman Bakanı Birim Kirişci, SELIM Öğür Genel Başkanvekili Numan Vareste ve YANLIŞSIZ Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Müellif bile katıldı.

(Bitti)

Share: