Depremzede 6 yaşındaki Ali’nin çizdiği evvel fotoğraf, ev oldu

KAHRAMANMARAŞ merkezli depremlerin ardından aileleriyle birlikte Muğla’nın Bodrum ilçesine gelip, kayıt yaptıran 526 mektepli, ayrımlı okullarda eğitime başladı. Derste, Kahramanmaraş’tan mevrut 1’inci dershane öğrencisi Ali Muazzez Kırıcı’nın (6) çizdiği evvel foto benzeri familya oldu.

Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen 2 büyük depremin arkası sıra kestirmece 8 bin depremzede Bodrum’a geldi. Depremzedeler için Bodrum Otelciler Derneği (BODER) koordinesinde 65 otel toplamda 1002 bölüm açtı. 2 bin 781 depremzede otellere yerleştirildi. Okullarda uzaklık tatilin peşi sıra bugün yeniden ibret zili çaldı. Bu kapsamda, Bodrum’a gelen depremzede öğrencilerden 36’sı temel sınıfı, 206’sı ilkokul, 197’si ortaokul ve 87’si lise olmak üzere mecmu 526 öğrenci araç yaptırdı. Öğrenciler zaman okulla buluştu. Depremzede öğrencilerin neva haftası kapsamında yeni okullarına ve arkadaşlarına adapte olmaları için sosyal ve kültürel aktiviteler başlatıldı.

Hüseyin Boyacı İlkokulu’nda 46 öğrenci yeniden eğitim bilimi ve öğretime başladı. Öğrenciler evvel ibret zilinde arkadaşlarıyla kaynaşırken, resim dahi çizdi. Kahramanmaraş’taki evini, okulunu bırakıp ilçeye gelen 1’inci derslik öğrencisi Uca Muazzez Kırıcı’nın çizdiği geçmiş kılık tıpkısı familya olurken, dershane başkanı seçilen Hatay’dan mevrut Kıvanma Mörer (6) ise makine ve gökkuşağı çizdi.’EV ÇİZEN ÇOCUĞUMUZUN DUYGULARINI TARİF EDEMEYİZ’

İlk haftayı uyum haftası yerine değerlendirdiklerini dile getiren Hüseyin Boyacı İlkokul Müdürü Ayşe Cebbar Aşçı, “Her çocuk sülale projesi kapsamında, gönüllü velilerimiz okula gelerek beslenme ve giysi ihtiyaçlarını karşıladı. Depremzede öğrencilerimizin bu hafta uyum haftası namına değerlendiriyoruz. Harmoni haftasında acıklı çalışmalarımız, spor, natür yürüyüşü ile okulu ve arkadaşlarımızı lansman çalışmaları olacak. Aynı nebzede olsun çocuklarımızın yaralarını vira etmek istiyoruz. İnşallah ihtiyaçlarını de yer ongun şekilde karşılayabiliriz. Bire Bir çocuğumuz eş çizdi. Onun duygularını tarif etmemiz olanaklı değil” diyerek konuştu.

Share: