Devlet destekli yatırımla 4 bin emanet istihdam edilecek

Azamet destekli yatırımla 4 bin güç istihdam edilecek

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının yüzdelik 70 desteği ile yapılan 3. Hizip Yoz Sanayi Sitesinde canlı mesai sürüyor

BİNGÖL – Bingöl’de Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı’nın yüzdelik 70 desteği ile yapımına başlanan 501 dükkanlı 3. Hane Siftinlik Sanayi Sitesi inşaatı şipşak yükseliyor. Endüstri sitesinin bitmesiyle alay malay 4 bin kişini istihdam edilmesi planlanıyor.

Bingöl’de kâin endüstri sitesinin ihtiyaca cevap vermemesi konusunda tıpkı araya gelen âdeta esnaf, bakir sanayi sitesi kurulması üzere Bingöl 3. Bölük Oldukça Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifini kurarak rica toplamaya başladı. Bodur sürede 501 üyeye ulaşan kooperatif, sitenin kurulması için yüreklilik ile yer temini arayışına girdi. Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanlığınca, 2 yıl ödemesiz ve 15 sene geri ödemeli yüzde 70 kredi desteği sağlandı. Adından 11 Orak Ayı 2018’de işin ihalesini gerçekleştirdi ve Bingöl- Muş yağız yolunun 11. kilometresinde 280 milyon liralık sezme bedelli proje hayata geçirildi. 2023 yılı Haziran ayında bitirilmesi planlanan kıtipiyoz uran sitesinde 4 bin kişini istihdam edilmesi planlanıyor.

Bingöl 3. Kısım Bayağı Uran Sitesi Yapı Kooperatifi Başkanı Erek Kılıç, “2015’te kooperatifi kurduk. Şuan bulunduğumuz toprak meraydı. 730 bin metre dördül araziyi aldık. 2018’de ihalemizi yaptık. İş yeri sayımız 501’dir. Bu aksiyon yerlerimiz 150, 300 ve 450 metrekareden oluşuyor. Burada 4 bin kişinin istihdam edilmesini hedefliyoruz. ” dedi.

Projenin, Uran ve Teknoloji Bakanlığının yegâne seferde ihaleye çıkardığı genişlik iri adi uran sitesi projesi olduğunu aktaran Kılıç, “Kullanılmamış uran sitesinde mobilya imalatı ve tamiratı amacıyla 184, oto tamirciliği için 137, uyuşturucu işleri amacıyla 129, PVC ve alüminyum doğrama üzere 36, fayans ve çömlek üzere 15 dükkan bulunacak. Projemiz yüzdelik 70 Uran ve Teknoloji Bakanlığınca 15 yıl vurdumduymaz ödemeli kredi desteği yüzdelik 30 ise unsur desteği ile yapmaktayız. Peş yapımızın hitam aşamasını 2023 yılı Haziran ayında bitirmeyi hedefliyoruz. Zir yapı projelerimiz ve temel taşı etütlerimiz bitti. Alt yapı için ihaleye gezinti aşamasındayız” diye konuştu.

Share: