Devrez Kızlaryolu Barajı’nda çalışmalar sürüyor

Çankırı’da Tarım ve Orman Bakanlığı Oran Akarsu İşlerince yapılan Devrez Kızlaryolu Barajı’nda çalışmaların tamam hızıyla bitmeme ettiği bildirildi.

Ululuk Su İşleri (DSİ) Umumi Müdürlüğünden yapılan mukayyet açıklamada, DSİ Genel Müdürlüğünün, mensur ettiği dev barajlarda depoladığı suyu özellikle içme, istimal ve uran suyu üretimine müteveccih tesisler başlamak için, hidroelektrik erke üretimi, zirai sulama, atılan akarsu arıtımı, şiddetli kontrolü gibi haddinden fazla serbest benzeri yelpazede mühendislik yapıları eliyle milletin hizmetine sunduğu belirtildi.

DSİ yatırımlarının kaynağını yapılanma eden suyun, önemli öneminin beraberinde cümle üretim süreçlerinin bile esas girdilerinden birini oluşturduğu aktarılan açıklamada, “Ulaştığı her alanda adeta müteselsil benzeri reaksiyona amil olan akarsu, hem sektörel hem dahi sektörler arası hareketliliği tetikliyor. Suyun ekincilik ve sanayide yarattığı canlı bastırık, geniş hisse senedi sahalarının doğmasına de açacak oluyor.” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada görüşlerine meydan sunulan DSİ Umumi Müdürü Prof. Dr. Lütfi Akca, barajın Kurşunlu ilçesinin 7 kilometre güneydoğusunda, Devrez Çayı üstünde düz yazı edildiğini belirterek şunları kaydetti:

“Temelden 91.5 metre yüksekliğinde ve 114,56 milyon metreküp akarsu biriktirim hacmine ehil olan Kızlaryolu Barajı’nda yüzde 47 seviyesinde fiziksel tahakkuk sağlanmış olup, icraat cümle hızıyla bitmeme etmektedir. Sulama ve erke amaçlı inşa edilen Kızlaryolu Barajı, aracısız basınçlı boru sistemiyle 3 ilde Çankırı 58 bin 660 dekar, Çorum 60 bin 645 dekar, Kastamonu 24 bin 555 dekar olmak amacıyla mecmu 143 bin 860 dekar sulanabilecek ve baraj eteğine yapılacak olan HES ile 5.0 MW enerji üretilecek. Projenin umum aşamalarının tamamlanması neticesinde 2022 ünite fiyatları ile mutluluk ekonomisine yıllık kestirmece 288 milyon lira yardım sağlanması hedeflenmektedir. Bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem yörede ürün çeşitliliği sağlanacak hem birlikte tarlalardaki ürün artacaktır. Bunun neticesinde 72 bin kişiye istihdam alanı sağlanması hedeflenmektedir.”

Share: