Vocathlon: Mesleksel Aşama Maratonu sona erdi

Kastamonu’de 10 ilden 22 takımın katılımıyla gerçekleştirilen Vocathlon: Mesleksel Etap Maratonu sona erdi.

Kuzey Küçük Asya Kalkınma Ajansı (KUZKA) eliyle Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA), Ilımlı Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) ile Milli Terbiye müdürlükleri aksiyon birliğinde gerçekleştirilen Vocathlon: Mesleksel Aşama Maratonu’na Kastamonu, Çankırı, Sinop, Zonguldak, Karabük, Bartın, Samsun, Amasya, Çorum ve Tokat’tan 132 öğrenci ve öğretmenin yer aldığı 22 topluluk katıldı.

Mesleki itidalli tedrisat kurumlarında tahsil gören gençlerde girişimcilik kültürü ve yetkinliklerinin geliştirilmesini hedefleyen izlence, Kastamonu Yolkonak Deneyimsizlik Kampı’nda 3 dolaşma sürdü. Takımların projelerini anlattığı programda, takımlara TR81, TR82 ve TR83 bölgelerinden 19 mentor, gelişim fikri ihya çalışmalarında kılavuzluk etti.

Yapılan kıymetlendirme sonucunda Çankırı Şehit Fazilet Öztürk Mesleksel ve Ustalık Anadolu Lisesi’nden ‘Modüler pijama’ isimli aksiyon fikri bir numara olurken Zonguldak Mesleki ve Beceri Anadolu Lisesi’nden ‘Vrloskopi’ ikinci, Amasya Merzifon Mesleksel ve Beceri Anadolu Lisesi’nden ‘Elektrikli yükleme vasıta istasyonu’ ise üçüncü oldu.

Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı Kalkınma Ajansları Eş Güdüm Dairesi Başkanı Cımbar Alsaç, gazetecilere yaptığı açıklamada, 2019 yılından itibaren “geleceğim mesleğim” sloganıyla mesleki eğitime destek verdiklerini belirtti.

Vocathlon’un mesleksel terbiye temasının adamakıllı tıpkı çıktısı olduğunu dile getiren Alsaç, şunları söyledi:

“Mesleki eğitimdeki gençlerimizin girişimcilik ile ait fikirlerine cesaretlendirmek, onlara cesaret atfetmek, geçmiş fikirlerine duygusal suyu ilkah etmek üzere tıpkısı yarışma düzenledik. Bu yarışmamız son 4 yıldır bitmeme ediyor ama bu yıl katılımımız çokça güçlüydü. Yalnız KUZKA bölgesinden değil, BAKKA ve OKA bölgesinden bile öğrencilerimiz buraya geldi. Alelhusus yarışan mektepli sayımız çok fazlaydı. 10 ilden gelen 22 takımdan oluşan 110 öğrencimizin fikirlerini burada dinledik. Bu yılki erdemli iştirak bizleri elan da cesaretlendirdi. Önümüzdeki yıl tığ elan aşkın bölgemizi ve şehrimizi bu çalışmaya dahil edeceğiz. Daha çok meslek liseli öğrencimizin bu yarışmada fikirleriyle bizlerle buluşmasını sağlayarak onları cesaretlendirecek ve onların fikirlerini ticarileştirecek çalışmaya tevdi etmek amacıyla himmet edeceğiz.”

KUZKA Genel Sekreteri Serkan Zihayat ise Vocathlon: Mesleksel Kadem Maratonunun öğrencilere sağladığı faydalardan meze etti.

Öğrencilerin kısıtlı zamanda kızıl hareket fikirleri geliştirdiğini anlatan Dinç, “Bu de esasen gençlerimize güveni aşılayan tıpkı izlence. Beribenzer özgüvenleri ve motivasyonları yükseliyor. Ülkemizdeki gelişmelerle birlikte onlar üstelik gelecekte bire bir molekül üretebileceklerine ve ekleme ayar oluşturabileceklerine inanıyorlar. Bugün eğitimden sağlığa, askeri teknolojiden orman yangınlarına kadar birçok konuda bizlere düşünüm sunuyorlar. Emreylemek oluyor ki çığır liseli öğrencilerimiz işin yazılım kısmını bile tesisat kısmını dahi biliyor.” dedi.

BAKKA Genel Sekreteri Lutfi Altunsu üstelik girişimciliğin önemine değindi.

Girişimciliğini yükseltmek için çabalama içerisinde olduklarını rapor fail Altunsu, “Bunların içerisinde yeryüzü kebir unsur elbette yenilikçi, müteşebbis hareket fikirlerine topluluk gençleri eklemek. Bu projelerin içerisinde dahi siftinlik hayata geçirebilecek durumdaki müteşebbis aksiyon fikirlerini bile yatırımcılar evet dahi iş insanları üzere mali kaynaklar ile buluşturarak gençlerimizi müteşebbis yerine hazırlamamız gerekiyor. Kalkınma ajanslarımızın birçoğu buna yönelik ameliyat yürütüyor.” diyerek konuştu.

Yaptıkları proje ile bir numara olan Çankırı Martir Yiğitlik Öztürk Mesleki ve Beceri Küçük Asya Lisesi öğrencisi Rümeysa Deniz Kazı ise rahatsız bakımına müteveccih bir proje yaptıklarını belirtti.

Modüler pijama projesi hazırladıklarını anımsatan Akbaş, “Vocathlon bana, önceki geçmiş benzeri aksiyon kuracaksam hangi yapmam gerektiğini öğretti. İşi kurduktan sonradan nerelere gitmem, hangi yapmam ve nasıl referans yapabileceğimi öğretti. Peşi Sıra insanlarla etkileşimi ve girişkenliği öğretti.” ifadelerini kullandı.

Share: