Doğu’daki 4 ilden depremzedelere müzaheret seferberliği

Bingöl, Şırnak, Siirt ve Batman’dan depremzedeler amacıyla mütenevvi yardımlar gönderildi.

Bingöl’ün Solhan Kaymakamlığı ile Belediyesi yoluyla Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen bölgelere destek amacıyla başlatılan kampanyaya hayırseverler bindi veriyor.

Kaymakam Muhammed Ciddi, deprem bölgesinde uymazlık görenlerin acil ihtiyaçlarını dercetmek amacıyla Toplumsal Teavün ve El Birliği Vakfı ile belediyenin işbirliğiyle hayırseverlerin ulaştırdığı malzemeleri hareket bölgesine gönderdiklerini belirterek, “Arz nazik temennimiz bu sıkıntıların tıpkı dakika ilk ortadan kalkması, tıpkı elan yaşanmaması.” dedi.

Şırnak

Şırnak’ın Uludere ilçesine sınırlanmış Şenoba ve Ayça köylerinde hararetli oduncular tarafından yer sarsıntısı bölgesi amacıyla 60 ton odun toplandı.

Oduncu Sınırlı Babat, ülkede yaşanan felaketin yaralarını başlamak amacıyla ellerinden geleni yapmak istediklerini dile getirerek, “Bu odunları yer sarsıntısı bölgesinde yakacakları sıfır gerekseme sahipleri amacıyla kestik.” diye konuştu.

Siirt

Siirt’te dahi Vilayet koordinasyonunda kamu çalım ve kuruluşları, sivil cemiyet örgütleri ve vatandaşlar depremzedeler amacıyla başlatılan kampanyaya korkulu rabıta gösterdi.

Elektrikli ısıtıcı, eskimemiş elbise, battaniye, gıda ve ferdî hijyen malzemelerinin ağırlıkta olduğu yardımlar, Içtimai Yardımlaşma ve Tesanüt Vakfı, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ile İl Milli Terbiye Müdürlüğünün salonlarında toplandı. Geçmiş 10 tır zaman da 23 tır tutmak amacıyla 33 tır insancasına müzaheret malzemesi deprem bölgesine gönderildi.

Pervari Kaymakamlığı koordinasyonunda ise kamu çalışanları, esnaf, suret ve köylerde toplanan 4 açkı materyal ile Siirt Abdülhamit Eğlek Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde yapılan 112 bin 506 paketlemek yer sarsıntısı bölgelerine gönderme edildi.

Kentte oturan kamu personeli Ergün Çamurdaş’ın 4 yaşındaki kızı Safiye Çamurdaş dahi kumbarasında biriktirdiği 495 lira harçlığını hareket bölgesindeki çocuklara ulaştırmak üzere Türk Kızılay Siirt Şubesine teyit etti.

Batman

Batman Valiliği ve AFAD İl Müdürlüğü koordinesinde deprem bölgesindeki vatandaşların ihtiyaç duyduğu malzemeler, depolarda toplanıp deprem bölgelerine gönderme ediliyor.

Batman’daki kamu kurumları, sivil topluluk kuruluşu ve vatandaşların desteğiyle gıda maddesi, giysi, battaniye ve ısıtıcıdan oluşan 41 araçlık arkalama malzemesi toplandı.

Share: