‘Elazığ depremi gibi değildi sanki birisi apartmanı indirip kaldırıyordu’

KAHRAMANMARAŞ merkezli depremlerden eşi ve 2 çocuğuyla kurtulan Malatyalı Istek Düşünüklü, konuk edildiği Muş Öğretmenevi’nde yaşadıklarını anlattı. 24 Ev 2020’dahi meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki Elazığ Sivrice depremini dahi ruhlu Dilek Düşünüklü, “Elazığ depremi üzere değildi, neymiş birisi apartmanı indirip kaldırıyordu. lüp duvarlarında çatlaklar oluşuyordu, dolaplar üzerimize düşüyordu” dedi.

Malatya’nın Battalgazi ilçesi Göztepe Mahallesi’ndeki 7 katlı Uçbağlar Apartmanı 4’üncü kattaki dairede hayatiyetli 4 kişilik Düşünüklü ailesi, Kahramanmaraş Pazarcık merkezli 7.7 büyüklüğündeki evvel depreme evlerinde yakalandı. Enkaza dönüşen binadan sağlıklı yerine kurtulan eş, benzeri yakınlarının biricik katlı evine misafir edildi. Burada birlikte Elbistan merkezli 7.6 büyüklüğündeki depremi işlek Gönül-Mehmet Nuri Düşünüklü ve 2 çocuğu Muş’a getirilerek öğretmenevinde konuk edildi.

Öğretmenevinde yaşadığı rastgele iki depremi anlatan Rağbet Düşünüklü, Elazığ depremiyle Kahramanmaraş merkezli depremlerin tek şekilde analog olmadığını söyledi. Dilek Düşünüklü, “Elazığ depremini dahi yaşadık ama bu kesinlikle Elazığ depremi kabilinden değildi. Saat 4’ü çeyrek geçerken evde bire bir uğultu sesi geldi. Gözümü yatakta vasıta açmaz ‘tak’ diye niteleyerek tıpkısı ses duydum. Elazığ depremi kabil bina bire bir sağa bire bir sola gidip gelmiyordu. Apartmanı sanki birisi indirip kaldırıyordu. O anda habbe duvarlarında çatlaklar oluşuyordu, dolaplar üzerimize düşüyordu. Tığ bir odada çocuklara ulaşamadık. Dolaplar çocukların yatakları üstüne düştüğü üzere çocuklara ulaşamadık. çabucak duvarlar yıkılıyor, benzeri yandan çocuklara ulaşmaya çalışıyoruz. Başka taraftan debbağ sesleri, mobilyaların sukut sesleri şeklinde bir dakikayı geçirdik. Depremin durması sonrası tığ bulunduğumuz 4’üncü kattaki evimizden inmeye başladık. Apartmanın içerisinde asansör düşmüştü, depresyon gibiydi. Çocuklarla birlikte fakat çorap ve terlikle canımızı kurtardık” diyerek konuştu.KIYAMET YERİ GİBİ BİNALAR YIKILIYORDUBir yakınlarının kendilerini bağımsız milletvekili evlerinde mihman ettiğini rapor fail Heves Düşünüklü, ikinci depremde yaşadıklarını de şöyle anlattı: “Haddizatında saat 8-9 kabil eve girecektik. Bir yakınımız bizleri öz müstakil evlerine çağırdı. Nısfınnehar saatlerinde ikinci depreme yakalandık. Bu kere çokça yoğun olan hasarlı evler, binalar yıkılmaya başladı. Kıyamet yeri gibi bir anda sağdan, soldan binalar yıkılıyor, arabaların konusunda düşüyor. Çocuğum Ahmet, ‘Anne arabanın içerisinde süt kuzusu vardı’ diye niteleyerek haykırışlara başlamıştı. O anki can kuşu halimiz çokça kötüydü. Çokça kötü eyyam geçirdik. Haddinden Fazla farklı hareket yaşadık. Bu kesinlikle Elazığ depremi gibi değildi.”MAHALLEYE GİREMEDİK

Enkazdan âlem evlerinin bulunduğu mahalleye on paralık giremediklerini ifade eden Düşünüklü, “Evimizden çıkarken çatlaklar ve yarıklar vardı. Ondan sonraları de filhakika eve gitmedik. Polisler tamamıyla evin sağını solunu kapattılar. Eve elan birlikte giremedik ve tek bilgelik üstelik alamadık. Mahalleye dahil giriş yapamadık. Zira çok balaban enkazlar vardı. Yollar ağız ağıza enkazdan âlem kapalıydı” dedi.

Share: