Fethiye’de deniz suyu çekildi

Muğla’nın Fethiye ilçesinde, deniz suyu kıyıdan kestirmece 10 metre çekildi.

Fethiye Körfezi’nde bahir suyunun çekilmesiyle oluşan kaynak, kordona gezintiye gelenleri şaşırttı. Foça Mahallesi Çalış mevkisinde bölgede yaşayanlar ve ziyaretçiler ortaya çıkan manzaranın fotoğraflarını çekti.

Deniz suyunun kestirmece 10 metre çekilmesiyle Murt Deresi’nin taşıdığı alüvyonların oluşturulduğu aşağılık adacık bile ortaya çıktı.

Çekilmenin ardından kıyıda beliren atıklar, Fethiye Belediyesi ekiplerince toplandı.

“Birkaç bölüm süresince düzelecektir”

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Akademisyen Doç. Dr. Mustafa Keleş Önsoy, AA muhabirine, çekilmelerin gelgit ve hele kış dönemlerinde belirtik denizde yaşanan fırtınalardan kaynaklandığını söyledi.

Akarsu çekilmelerinin depremle ilgisi olmadığını, depremi öngörecek aynı doğa olayının bulunmadığını vurgulayan Önsoy, şunları kaydetti:

“Gelgel basıncı farkı nedeniyle su arada bir açığa doğru akım ettiği için hakeza tıpkısı incizap evet üstelik kamu kontra durumda yükselme yaşanıyor. Şita dönemlerinde bu etkiler elan de fazla görülüyor. Suyun azalması hele sığ sahillerde daha detaylı mesafede çekilmiş gibi görünüyor. Akarsu çekilmelerinin katıksız olduğunu biliyoruz ve değme sene bu olayı gözlemliyoruz. Bu olayların depremle benzeri ilgisi bulunmayan. Depremle ilgili olan bir tane deniz hareketi tsunami. Bölgedeki bahir suyu çekilmeleri beş altı gün içinde düzelecektir.”

Share: