Filistinli tendürüst Gazze’de avladığı yeşil papağanları evcilleştirip satarak ailesini geçindiriyor

İsrail ablukası altındaki Gazze Şeridi’nde dinç Filistinli Halid arz-Neccar, yakaladığı yeşil papağanları satarak ailesini geçindirmeye çalışıyor.

Ana vatanları Hindistan ve Afrika’nın Sahel bölgesi olan yeşil papağanlar, son yıllarda Gazze’deki ekincilik arazilerinde sıklıkla görülüyor.

Bu durumu değerlendiren Filistinliler, mütenevvi tuzaklarla yeşil papağanları avlayarak evcilleştiriyor. Evcilleştirilen ve müracaat yetisi gelişen zooloji satışa çıkarılıyor.

Kuşları tuzak kurarak yakalıyor

AA muhabirine konuşan 28 yaşındaki Filistinli Halid yeryüzü-Neccar, yeşil papağanların bildirme sevdiği yiyeceğin gündöndü çekirdeği olduğunu belirtti.

Neccar, dönme doğumuyla gelişigüzel her ahit Gazze’nin Han Yunus bölgesinde mevcut tarlalara yeşil dudu avlamaya gidiyor.

Kuşları çıkarmak için balık ağı kullanan Neccar, tuzağın yanına iki yeşil dudu koyuyor ve bazı bazı bu kuşları iple debi ettiriyor

Filistinli güre, beklediği yeşil papağan geldiğinde ipi çekerek tuzağı kapatıyor.

Kuşları İsrail sınırı yakınında avlıyor

Kuşun konusunda düşen balık ağıyla yakalandığına dikkati calip Neccar, yakaladığı kuşları kafese alarak ava bitmeme ettiğini, fakat ara sıra eyyam eve eli yersiz döndüğünü dile getirdi.

Neccar, bu aksiyon üzere herhangi bir dönem İsrail sınırı yakınında bulunan düzenlilik çitlerinin 500 metre uzaklığındaki benzeri tarlaya geldiğini anlattı.

İnsanların yeşil papağanların adamakıllı görüntüsüne ve imitasyon ederek müzakere yeteneğine bağlam gösterdiğini vurgulayan Neccar, bu kuşların Gazze Şeridi’nde nisandan ekim ayına büyüklüğünde avlanabildiğini kaydetti.

Bölgedeki işsizlik ve soylu erki teessürat dolayısıyla ince yıllardır kuş avcılığını iz olarak yaptığını tamlayan Neccar, “Bu meslekle dört nefis aileme bakıyorum, fakat birlik ihtiyaçlarımız karşılanmıyor.” diye konuştu.

“İstilacı soy” adına biliniyor

Gazze’deki İslam Üniversitesi Kasaba Bilimleri Bölümü Öğretim Yardımcısı Abdulfettah Abdu Rabbuh, Filistin bölgesinde görülen yeşil papağanın türüne ilgilendiren bilgiler verdi.

Rabbuh, “Kestirmece 20-30 sene geçmiş Hindistan’dan ve tropikler bölgelerden kafile eden bu kuş türü, apayrı bölgelere yerleşerek koloniler kurdu.” dedi.

Bölgedeki yeşil papağanların bu nedenle “istilacı zümre” kendisine sınıflandırıldığına dikkati calip Rabbuh, “Bu kuş türü Avrupa ve Orta Doğu’ya başarıyla kafile etti. Bu tür yeşil papağanlar nebatat, tohumlar ve meyvelerle besleniyor, bu nedenle tarıma engel veriyor.” diyerek konuştu.

Bu türün türlü kuşların yuvalarına saldırdığını de kaydeden Filistinli öğretim üyesi, hele ibibik kuşunun yuvalarını misyon aldığının altını çizdi.

Rabbuh, “Bu yeşil dudu, evcilleştirilebilen bir kuş olması ve konuşabilmesi zımnında, insanlara ve şehirlere yakın yerlerde yaşamayı yeğleme ediyor.” ifadelerini kullandı.Share: