Göçerlerin Munzur ve Mercan Balığı Dağları’ndan köylerine dayanıklı dönüşü başladı

Tunceli’nin Ovacık ilçesinde küçükbaş hayvancılıkla uğraşan göçerler, havaların soğuduğu 3 bin rakımlı yaylalardan köylerine benzemek için zorlu yolculuklarına başladı.

Serin havası, su kaynakları, yaylaları ve meralarıyla öne çıkan 1500 rakımlı ilçe, herhangi bir yıl yüzlerce göçebe aileye sülale sahipliği yapıyor.

Yazları ilçedeki 3 bin rakımlı Munzur ve Mercan Balığı dağlarında nazil göçerler, havaların soğuduğu güz aylarında sürüleriyle yaylalardan inmeye başlıyor.

Zorlu yolculuğun sonunda Ovacık kaza merkezine vasıl göçerler, burada makul alanlarda deri kurarak ayrımsız süre mola veriyor.

Sürüleriyle kilometrelerce defa gidiyorlar

Sürüleriyle yola bitmeme fail göçerler, kilometrelerce kez katettikten sonraları Hozat, Mazgirt, Çemişgezek ve Pertek ilçelerindeki ya bile Elazığ’daki köylerine ulaşıyor.

Kışı bu bölgelerde geçiren göçerler, yaylada ürettikleri peynir, sadeyağ ve kesik kadar ürünleri satarak ihtiyaçlarını karşılıyor.

Göçerlerden Galibiyet Beyazkuş, AA muhabirine, yayla dönüşünde yaptıkları yolculuğun kavi geçtiğini söyledi.

Yaklaşık 10 gündür sürüsüyle kere yürüdüğünü rapor fail Beyazkuş, “Çemişgezek’e gidiyoruz ve kestirmece 3-4 aktarılma sonraları köyümüze ulaşacağız. Yolculuğumuz sırasında kurt ve boz ayılarla karşılaşıyoruz. Köpeklerimiz olmasa aşılanmamış hayvanları sürüye saldırıyor.” dedi.

“Geceleri birlikte gezi yapıyoruz”

Yetiştirici Cengiz Çıpa de yazları Çemişgezek’te havaların haddinden fazla sıcak olmasından yağlık Ovacık’taki yaylalara çıktığını anlattı.

Çipo, yaylalarda geçenek geçirmenin sevinçli ve sıkıntılı yanlarını olduğunu belirterek, “Gâh yaylalara sefer gitmiyor evet üstelik telefon çekmiyor. Gündüz havanın hamam olması ve koyunların güzergahımızdaki tarla ile bahçelere kötülük vermemesi amacıyla geceleri da yolculuk yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Ailesiyle yaylaya çıkan Azime Tuncel de alelumum peynir, kucak sağımı ve aşındırmak pişirme kabilinden işlerle uğraştığını kaydetti.

Göçer Haydar Tuncel da yılın 12 ayı hayvanlarıyla alakadar olmak zorunda olduğunu anlatarak, “Hayvanlarımızdan henüz gür ürün ahzetmek üzere ilkbaharda yaylaya gidiyoruz. Munzur Dağları’nda 3 kamer konakladıktan sonraları eylülde köyümüze mankafa dönüyoruz.” diye konuştu.

Share: