Güllabi timi, Ilısu Baraj Gölü’nde 7/24 fariza başında

Batman İl Cingöz Komutanlığı bünyesinde sabık sene kurulan Hasankeyf Kurnaz Güvenlik Bot Komutanlığı, Ilısu Prof. Dr. Veysel Eroğlu Baraj Gölü’nde 7 çevrim 24 saat güvenliği sağlıyor.

Hasankeyf kaza merkezinde Ilısu Prof. Dr. Veysel Eroğlu Baraj Gölü kıyısında konuşlandırılan bot timi, 318 kilometrekarelik baraj gölünde fariza yapıyor.

Bot timi, Batman sahası başta koyulmak üzere baraj gölüne kıyısı mevcut Diyarbakır, Siirt, Mardin ve Şırnak mülk sınırında da itimat ve asayiş hizmeti yürütüyor.

Baraj gölünde bahir araçlarını denetleyen, sit alanlarının kontrolü ile ekin ve zevk varlıklarının korunmasını sağlayıcı tim, gizliden gizliye avcılıkla uğraş ediyor, su sporları kapsamında düzenlenen etkinliklerde ve turistik gayeli mıntıka turlarında inanma tedbirleri alıyor. Tim, gerekseme halinde insansız ambulans uzlaştırıcı ile can kurtaran hizmeti veriyor, taharri kurtarma çalışmalarına katılıyor.

“Ayrımsız yılda 191 kıyı seyri ve engelleyici manşet devriyesi icra etti”

Hasankeyf Açıkgöz Asayiş Bot Komutanı Astsubay Mümessil Çavuş Eray Canverdi, AA muhabirine, Güvenlik Bot Komutanlığı namına baskı alanlarının 318 kilometrekarelik baraj gölü olduğunu belirtti.

Canverdi, bu bölgede temel namına kenar seyri yaptıklarını, inhibitör manşet devriyeleri icra ettiklerini anlatarak, şunları söyledi:

“Mevzuata hilaf fiillerin tespiti halinde adli ve yönetsel amal yürütülmekte, bu kapsamda; motorlu ve motorsuz deniz araçlarının denetimi yapılmaktadır. Yöntemsiz ve geriden geriye akarsu ürünleri avcılığı takip edilmekte, sit alanları arama edilmekte, kültür ve gusto varlıkları korunmaktadır. Karaca yolu ile ulaşım imkanı yoksuz ağız çevresindeki arazilerin baraj gölü üzerinden kontrollerini da özne bot timi, son bire bir yılda 191 kıran seyri ve inhibitör manşet devriyesi icra etti.”

Hele suda gark olaylarına cebin vatandaşların birey güvenliklerinin sağlanmasının öncelikli hedefleri olduğuna dikkati çeken Canverdi, çocuklara doğa ve efsanevi sevgisi kazandırılması amacıyla yürütülen faaliyetlere dahi ulama sağladıklarını, vatandaşların mevzuata mugayir fiiller karşı bilgilendirilmesine birlikte önem verdiklerini sözlerine ekledi.

Share: